Ugovor koji nije ovjeren

Trenutno pregledavate Ugovor koji nije ovjeren
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:11 kolovoza, 2023

Postupak ovjere ugovora

Postupak ovjere ugovora je često neizostavan korak u mnogim pravnim transakcijama. Međutim, postoje situacije u kojima ugovor nije ovjeren, što može izazvati određene nedoumice i neizvjesnosti.

Što znači ugovor koji nije ovjeren?

Kada kažemo da je ugovor koji nije ovjeren, to znači da nije prošao postupak ovjere kod javnog bilježnika ili drugog ovlaštenog tijela. Ovjera ugovora je proces kojim se potvrđuje da su potpisi na ugovoru stvarni i da su stranke svjesne posljedica koje proizlaze iz ugovora.

Pravna valjanost ugovora koji nije ovjeren

Pravna valjanost ugovora koji nije ovjeren može biti predmet različitih pravila i zakona u različitim jurisdikcijama. U nekim slučajevima, ugovori koji nisu ovjereni mogu biti potpuno valjani i izvršivi. Međutim, u drugim situacijama, takvi ugovori mogu biti osporeni ili se mogu suočiti s određenim ograničenjima.

Rizici povezani s ugovorom koji nije ovjeren

Postoje određeni rizici povezani s ugovorom koji nije ovjeren. Prvo, nedostatak ovjere može dovesti do poteškoća u dokazivanju autentičnosti ugovora i potpisa stranaka. Drugo, u nekim slučajevima, ugovor koji nije ovjeren može biti osporen kao nevažeći, što može rezultirati pravnim sporovima i gubicima za stranke.

Kako riješiti situaciju s ugovorom koji nije ovjeren?

Ako se nalazite u situaciji s ugovorom koji nije ovjeren, možete poduzeti određene korake kako biste pokušali riješiti situaciju. Prvo, možete se obratiti strankama ugovora i pokušati postići sporazum o ovjeri ugovora. Drugo, možete se posavjetovati s pravnicima ili javnim bilježnicima kako biste saznali o mogućnostima i pravnim posljedicama u vašoj jurisdikciji.

Zaključak

Ugovor koji nije ovjeren može predstavljati određene izazove i rizike za strane u ugovoru. Važno je biti svjestan pravnih posljedica i mogućnosti rješavanja situacije s takvim ugovorom. Uvijek je preporučljivo konzultirati se s pravnicima ili ovlaštenim tijelima kako biste dobili pravni savjet prilagođen vašoj konkretnoj situaciji.

  Ocijeni članak!