Povijest Rusina
Rusini su etnička grupa koja je nastanjena u istočnoj Europi. Njihovo porijeklo i migracijski putevi su predmet rasprava među povjesničarima. Prema nekim teorijama, Rusini potječu iz istočnog dijela Karpata, gdje su živjeli kao dio Kijevske Rusi. Međutim, postoje i druga mišljenja koja sugeriraju da su Rusini potomci Slavena koji su se naselili u ovom području kasnije, nakon pada Kijevske Rusi.
Rusini danas
Danas Rusini žive u nekoliko zemalja Europe, uključujući Ukrajinu, Poljsku, Slovačku, Mađarsku i Rumunjsku. Oni imaju svoj jezik, rusinski, koji je pripadniku istočnoslavenske skupine jezika. Unatoč tome što su geografski raspršeni, Rusini su uspjeli očuvati svoj identitet i kulturu.
Kultura Rusina
Kultura Rusina je bogata i raznolika. Tradicionalna rusinska glazba, ples i umjetnost odražavaju njihovu povijest i identitet. Također, Rusini imaju svoje običaje i tradicije koje se prenose s generacije na generaciju. Neki od poznatih rusinskih običaja uključuju božićne i uskrsne obrede, svadbe i narodne nošnje.
Rusini u Hrvatskoj
U Hrvatskoj također postoje manje zajednice Rusina. Najveća rusinska zajednica nalazi se u Istočnoj Slavoniji, u mjestu Šid. Rusini u Hrvatskoj njeguju svoj jezik, kulturu i običaje te imaju svoje kulturne i umjetničke udruge koje promiču rusinsku baštinu.
Zaključak
Rusini su etnička grupa s bogatom poviješću i kulturom. Njihovo porijeklo može se pratiti do istočnog dijela Karpata, no migracije i utjecaji drugih naroda oblikovali su njihovu prisutnost u različitim dijelovima Europe. Unatoč raspršenosti, Rusini su uspjeli očuvati svoj jezik, običaje i identitet. Rusinska zajednica također postoji u Hrvatskoj, gdje Rusini njeguju svoju kulturu i baštinu.