Što je EGFR?
EGFR ili epidermalni rastni faktor receptori su proteini koji se nalaze na površini stanica i igraju ključnu ulogu u regulaciji rasta i diobe stanica. EGFR se posebno ističe u krvnom serumu kao važan biomarker za procjenu funkcije bubrega.
Kako se mjeri EGFR u krvi?
Mjerenje EGFR-a u krvi obično se provodi kroz izračunavanje brzine filtracije glomerula (GFR) koja je povezana s funkcijom bubrega. GFR je mjera koja odražava koliko dobro bubrezi filtriraju otpadne tvari iz krvi. EGFR se izračunava na temelju razine kreatinina u krvi, dobi, spola i rase osobe.
Što znače rezultati EGFR testa?
Rezultati EGFR testa mogu ukazivati na različite zdravstvene probleme. Normalna vrijednost EGFR-a varira ovisno o dobi, spolu i drugim faktorima. Niski rezultati mogu ukazivati na smanjenu funkciju bubrega, dok visoki rezultati mogu biti povezani s određenim bolestima kao što su dijabetes ili upalne bolesti.
Primjena EGFR testa u medicini
EGFR testiranje se koristi u medicini za dijagnosticiranje i praćenje bolesti bubrega. Također se može koristiti za praćenje učinkovitosti terapije kod pacijenata s određenim oblicima raka, kao što je rak pluća. EGFR testiranje može pomoći u odabiru optimalnog tretmana i praćenju napretka bolesti.
Zaključak
EGFR je važan biomarker koji se mjeri u krvi radi procjene funkcije bubrega. Rezultati EGFR testa mogu pružiti važne informacije o zdravlju pacijenta i pomoći u dijagnostici i praćenju bolesti. Redovito praćenje EGFR-a može biti od velike koristi u otkrivanju potencijalnih zdravstvenih problema i praćenju učinkovitosti terapije.