Kako definiramo elektrolite?
Elektroliti su tvari koje se u vodenim otopinama ili rastaljenom stanju raspadaju na pozitivne i negativne ione. Ovi ioni su nositelji električne struje i omogućuju provođenje električnog naboja kroz tekućinu.
Vrste elektrolita
Postoje dva osnovna tipa elektrolita: anioni i kationi. Anioni su negativno naelektrizirani ioni koji migriraju prema anodi (pozitivnoj elektrodi), dok su kationi pozitivno naelektrizirani ioni koji migriraju prema katodi (negativnoj elektrodi). Osim toga, elektroliti se mogu podijeliti i na neorganske i organske elektrolite, ovisno o kemijskom sastavu.
Funkcija elektrolita u organizmu
Elektroliti su izuzetno važni za normalno funkcioniranje tijela. Oni su odgovorni za održavanje ravnoteže tekućina u organizmu, regulaciju pH vrijednosti, prijenos živčanih impulsa, kontrakciju mišića te održavanje normalnog srčanog ritma. Najpoznatiji elektroliti u ljudskom tijelu su natrij, kalij, kalcij, magnezij, klorid i fosfat.
Disbalans elektrolita
Kada dođe do neravnoteže elektrolita u organizmu, može se javiti niz zdravstvenih problema. Neki od simptoma disbalansa elektrolita uključuju umor, slabost, grčeve mišića, nepravilan rad srca, promjene raspoloženja i dehidraciju. Stoga je važno održavati uravnoteženu prehranu i unositi dovoljno tekućine kako bi se očuvala ravnoteža elektrolita u tijelu.
Primjena elektrolita u industriji
Elektroliti se često koriste u industriji za različite svrhe. Na primjer, elektroliti se koriste u baterijama kako bi omogućili prijenos električnog naboja. Također se koriste u elektrokemiji, metalurgiji, proizvodnji plastike i drugim procesima koji zahtijevaju provođenje električne struje.