Gradnja i lansiranje
Titanic, najveći putnički brod svog vremena, izgrađen je u brodogradilištu Harland and Wolff u Belfastu, Sjeverna Irska. Gradnja je započela 1909. godine, a brod je lansiran 31. svibnja 1911. godine.
Putovanje i sudar
Titanic je krenuo na svoje prvo putovanje iz Southamptona, Engleska, 10. travnja 1912. godine. Nakon kratkih zaustavljanja u Cherbourgu, Francuska, i Queenstownu (sada Cobh), Irska, brod je zaplovio prema New Yorku.
Međutim, 14. travnja 1912. godine, u 23:40 sati, Titanic je udario u ledenu santi ledenog brijega. Unatoč upozorenjima o prisustvu leda, kapetan Edward Smith nije usporio brzinu broda. Uslijedio je sudar koji je oštetio više od 90 metara trupa broda.
Propast i gubitak života
Unatoč naporima posade da spase putnike, Titanic je počeo tonuti u 2:20 sati 15. travnja 1912. godine. Nedostatak dovoljnog broja spašavajućih čamaca rezultirao je strašnim gubitkom života. Od 2.224 putnika i članova posade, samo je 706 preživjelo.
Titanic je ostao na dnu Atlantika sve do 1985. godine, kada je pronađen olupina broda na dubini od 3.800 metara.
Naslijeđe i značaj
Tragedija Titanica ostavila je dubok trag u povijesti. Ona je rezultirala poboljšanjem sigurnosnih propisa za brodove i uspostavom Međunarodne konvencije o sigurnosti života na moru. Priče o Titaniku postale su popularne u književnosti, filmu i glazbi, a brod je postao simbol ljudske nemogućnosti da se odupre prirodnim silama.