Kako se dijagnosticira poremećaj hiperaktivnosti i deficita pažnje (ADHD)?

Trenutno pregledavate Kako se dijagnosticira poremećaj hiperaktivnosti i deficita pažnje (ADHD)?
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:16 srpnja, 2023

Simptomi i znakovi ADHD-a

ADHD je neurobiološki poremećaj koji se obično javlja u djetinjstvu, ali može trajati i u odrasloj dobi. Glavni simptomi ADHD-a uključuju hiperaktivnost, impulsivnost i poteškoće s koncentracijom i pažnjom. Djeca s ADHD-om često su nemirna, impulzivna, imaju poteškoće u održavanju pažnje te su često prekinuta u svojim aktivnostima.

Dijagnostički postupak

Dijagnosticiranje ADHD-a uključuje procjenu simptoma, povijest bolesti i procjenu ponašanja djeteta. Proces dijagnostike obično uključuje više stručnjaka, uključujući pedijatre, psihologe i psihijatre. Ovi stručnjaci provode detaljne intervjue s djetetom i roditeljima kako bi prikupili informacije o simptomima i ponašanju djeteta.

Kriteriji za dijagnozu

Da bi se postavila dijagnoza ADHD-a, simptomi moraju biti prisutni u najmanje dvije različite okoline, kao što su škola, dom ili društveno okruženje. Također, simptomi moraju biti prisutni najmanje šest mjeseci i moraju značajno ometati svakodnevno funkcioniranje djeteta.

Testiranje i evaluacija

U procesu dijagnostike ADHD-a mogu se koristiti razni testovi i evaluacije kako bi se isključili drugi mogući uzroci simptoma. Ovi testovi mogu uključivati ​​procjenu kognitivnih sposobnosti, testiranje pažnje i koncentracije, kao i procjenu emocionalnog i socijalnog funkcioniranja djeteta.

Individualizirani pristup liječenju

Liječenje ADHD-a obično uključuje kombinaciju terapije i promjena u načinu života. Terapija može uključivati ​​upotrebu stimulansa, kao što su metilfenidat ili amfetamini, koji pomažu u smanjenju simptoma hiperaktivnosti i poboljšanju pažnje. Također, terapija može uključivati ​​psihoterapiju, obiteljsku terapiju i podršku roditeljima.

Podrška i edukacija

Osobe s ADHD-om mogu imati koristi od podrške i edukacije kako bi razumjele svoj poremećaj i naučile strategije za upravljanje simptomima. Edukacija može uključivati ​​sudjelovanje u grupama podrške, individualno savjetovanje i obrazovne programe o ADHD-u. Ova podrška može pomoći osobama s ADHD-om da razviju samopouzdanje i osnaže se za uspješno suočavanje s izazovima koje donosi ovaj poremećaj.

  Ocijeni članak!