1. Dobivanje sirovine
U procesu proizvodnje kalaja, prvi korak je dobivanje sirovine. Kalaj se najčešće dobiva iz minerala stanita, koji sadrži kositrov oksid. Ovaj mineral se najčešće nalazi u prirodi kao kositrov rutil. Sirovina se također može dobiti i iz recikliranja otpadnih elektroničkih komponenti koje sadrže kalaj.
2. Rastapanje sirovine
Nakon dobivanja sirovine, slijedi korak rastapanja. Sirovina se stavlja u peć na visokim temperaturama i zagrijava se do točke taljenja. Kositrov oksid se tijekom ovog procesa pretvara u tekući kalaj.
3. Rafiniranje kalaja
Rafiniranje kalaja je važan korak u procesu proizvodnje. Ovaj korak uključuje uklanjanje nečistoća i legura iz tekućeg kalaja. To se postiže dodavanjem određenih kemijskih tvari koje reagiraju s nečistoćama i legurama, omogućujući njihovo uklanjanje.
4. Oblikovanje kalaja
Nakon rafiniranja, kalaj se oblikuje prema potrebama. Najčešći oblici su ploče, šipke ili žice. Oblikovanje se obično provodi prešanjem ili valjanjem, ovisno o željenom obliku.
5. Hlađenje i skladištenje
Nakon oblikovanja, kalaj se hladi kako bi postao čvrst. Hlađenje se obično provodi prirodno ili pomoću hladnjaka. Nakon hlađenja, kalaj se skladišti na suhom i sigurnom mjestu kako bi se izbjeglo oksidiranje i kontaminacija.
Proces proizvodnje kalaja je složen i zahtijeva preciznost kako bi se osigurala kvaliteta i čistoća konačnog proizvoda. Kalaj se koristi u raznim industrijama, uključujući elektroniku, prehrambenu industriju, građevinarstvo i mnoge druge.