Povijest pravoslavnog Božića
Pravoslavni Božić je jedan od najvažnijih blagdana u pravoslavnom kršćanstvu. Ovaj blagdan slavi se u mnogim zemljama diljem svijeta, a datum njegovog obilježavanja može varirati ovisno o kalendaru koji se koristi.
Julijanski kalendar
Pravoslavni kršćani koji koriste Julijanski kalendar obilježavaju Božić 7. siječnja. Ovaj kalendar se temelji na starom rimskom kalendaru koji je uveo Julije Cezar 45. godine pr. Kr. Međutim, zbog razlike između Julijanskog kalendara i Gregorijanskog kalendara koji se koristi u većini zapadnih zemalja, pravoslavni Božić pada 13 dana nakon Božića koji se slavi 25. prosinca.
Gregorijanski kalendar
U nekim pravoslavnim crkvama, poput onih u Grčkoj i Rumunjskoj, Božić se slavi prema Gregorijanskom kalendaru, koji je trenutno najčešće korišteni kalendar u svijetu. Prema Gregorijanskom kalendaru, pravoslavni Božić pada 25. prosinca, isto kao i katolički i protestantski Božić. Ova promjena u datumu obilježavanja dogodila se kako bi se pravoslavni kršćani uskladili s većinom kršćanskog svijeta.
Regionalne razlike
Važno je napomenuti da se datum pravoslavnog Božića može razlikovati ovisno o regiji. Na primjer, u Srbiji, Bugarskoj i Makedoniji, Božić se obilježava 7. siječnja prema Julijanskom kalendaru. U Grčkoj, Rumunjskoj i nekim drugim zemljama, Božić se slavi 25. prosinca prema Gregorijanskom kalendaru. Također je važno napomenuti da neke pravoslavne crkve koriste i druge kalendare, poput starog Julijanskog kalendara.
Zaključak
Pravoslavni Božić je blagdan koji se slavi u mnogim zemljama i ima različite datume obilježavanja ovisno o kalendaru koji se koristi. Bez obzira na to koji kalendar se koristi, pravoslavni Božić je vrijeme radosti, molitve i obiteljskog okupljanja za pravoslavne kršćane diljem svijeta.