Koji je koji tlak?

Trenutno pregledavate Koji je koji tlak?
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:15 listopada, 2023

Što je tlak?

Tlak je fizikalna veličina koja se koristi za opisivanje sile koja djeluje na određenu površinu. U fizici, tlak se definira kao omjer sile koja djeluje na površinu i površine na koju ta sila djeluje. Tlak se mjeri u jedinicama koje su izvedene iz osnovnih SI jedinica, kao što su pascal (Pa), bara (bar) ili atmosfera (atm).

Kako se mjeri tlak?

Tlak se može mjeriti različitim instrumentima, kao što su manometri, barometri ili transduktori tlaka. Manometri se koriste za mjerenje tlaka u zatvorenim spremnicima, kao što su cijevi ili spremnici. Barometri se koriste za mjerenje atmosferskog tlaka, dok se transduktori tlaka koriste za pretvaranje tlaka u električni signal koji se može očitati na instrumentu.

Atmosferski tlak

Atmosferski tlak je tlak koji nastaje zbog težine zraka iznad određene točke na Zemlji. On se mijenja s nadmorskom visinom i vremenskim uvjetima. Na razini mora, prosječni atmosferski tlak iznosi oko 1013.25 hektopaskala (hPa) ili 1 atmosfera (atm). Smanjenje atmosferskog tlaka s nadmorskom visinom rezultira nižim tlakom na većim nadmorskim visinama.

Utjecaj tlaka na okolinu

Tlak ima važan utjecaj na okolinu i prirodu. Promjene u tlaku mogu utjecati na vremenske uvjete, kao što su stvaranje oblaka, vjetar ili padaline. Tlak također utječe na kretanje tekućina i plinova, kao što su strujanje vode ili zraka. Tlak se koristi i u mnogim tehničkim i industrijskim aplikacijama, kao što su komprimirani zrak u pneumatskim sustavima ili hidraulički tlak u strojevima.

Zaključak

Tlak je važna fizikalna veličina koja se koristi za opisivanje sile koja djeluje na površinu. On se mjeri u jedinicama kao što su pascal, bara ili atmosfera. Atmosferski tlak je tlak koji nastaje zbog težine zraka iznad određene točke na Zemlji i mijenja se s nadmorskom visinom. Tlak ima važan utjecaj na okolinu i prirodu, te se koristi u raznim tehničkim i industrijskim aplikacijama.

  Ocijeni članak!