Kojim jezikom je napisana Biblija

Trenutno pregledavate Kojim jezikom je napisana Biblija
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:10 veljače, 2025

Povijest Biblije

Biblija je zbirka svetih tekstova koja se smatra temeljnom knjigom za kršćane. Sastoji se od dvije glavne dijelove, Stari i Novi zavjet. Stari zavjet sadrži tekstove koji datiraju unazad tisućama godina, dok Novi zavjet obuhvaća tekstove iz prvog stoljeća naše ere. Izvorno je napisana na nekoliko jezika, a najznačajniji od njih su hebrejski, aramejski i grčki.

Hebrejski jezik


Stari zavjet je uglavnom napisan na hebrejskom jeziku. Hebrejski jezik bio je jezik drevnog Izraela i njime su se koristili židovski narod i svećenici. Ovaj jezik ima bogatu povijest i koristi se za mnoge religijske i kulturne svrhe. Hebrejski jezik ima specifičnu gramatiku i pismo, što ga čini jedinstvenim.

Aramejski jezik


Aramejski jezik također se koristi u Starom zavjetu. Bio je široko rasprostranjen u antičkom svijetu i često se koristio u Mezopotamiji i Siriji. Aramejski jezik ima veliku važnost jer je Isus Krist koristio ovaj jezik u svojim propovijedima i poukama. Izvorni tekstovi Starog zavjeta na aramejskom jeziku pružaju nam uvid u jezik koji se koristio u to doba.

Grčki jezik


Novi zavjet je uglavnom napisan na grčkom jeziku. Nakon uspona Aleksandra Velikog, grčki jezik postao je dominantan jezik u Mediteranu. Grčki jezik bio je jezik filozofije, znanosti i kulture. Kada su kršćanske poruke počele širiti, grčki jezik je odabran kao jezik za pisanje Novog zavjeta. Ovo je omogućilo širenje kršćanstva među grčkim govornicima.

Zaključak


Biblija je napisana na nekoliko jezika, s najznačajnijima kao što su hebrejski, aramejski i grčki. Ovi jezici odražavaju povijest i kulturu vremena u kojem su nastali. Osim što je sveta knjiga, Biblija je također važan izvor informacija o jezicima koji su se koristili u različitim razdobljima. Kroz prijevode i proučavanje, Biblija je postala dostupna na mnogim jezicima diljem svijeta, pružajući duhovnu i kulturnu vrijednost različitim zajednicama.

  Ocijeni članak!