Površina i granice
Jadransko more je poluzatvoreni tjesnac koji se proteže duž istočne obale Italije do zapadne obale Balkanskog poluotoka. Sa sjevera ga omeđuje Istočna obala Italije, dok ga sa južne strane ograničava Balkanski poluotok. Ukupna površina Jadranskog mora iznosi oko 138.000 četvornih kilometara.
Prosječna dubina
Prosječna dubina Jadranskog mora iznosi oko 238 metara. Ova mjera se dobiva dijeljenjem ukupne zapremine mora sa površinom. Međutim, treba napomenuti da dubina Jadranskog mora varira ovisno o lokaciji. Na nekim mjestima, kao što su jame i udoline, dubina može doseći i preko 1.200 metara.
Najdublje točke
Jadransko more ima nekoliko najdubljih točaka. Najdublja točka Jadranskog mora je u sredini Jadranskog bazena i nalazi se između otoka Jabuka i Palagruže. Mjerenja su pokazala da ta točka doseže dubinu od oko 1.300 metara. Druga najdublja točka nalazi se kod talijanskog grada Ancone i doseže dubinu od oko 1.200 metara. Ove dubine su rezultat geoloških procesa koji su se događali tijekom milijuna godina.
Utjecaj na ekosustav
Dubina Jadranskog mora ima važan utjecaj na njegov ekosustav. Dublje dijelove mora karakterizira veća količina hranjivih tvari i veća raznolikost vrsta. Ove dubine pružaju staništa za različite vrste riba, morskih sisavaca i drugih organizama. Dubina također utječe na temperaturu, svjetlost i tlak u moru, što ima važan utjecaj na životinje i biljke koje nastanjuju Jadransko more.
Budući izazovi
Budući izazovi vezani uz dubinu Jadranskog mora uključuju istraživanje i očuvanje njegovih ekosustava. Dublje dijelove mora je teže istraživati zbog većeg tlaka i nedostatka svjetlosti. Također je važno pratiti utjecaj ljudskih aktivnosti na ove dubine, kako bi se osigurala održivost Jadranskog mora za buduće generacije.