Trenutno pregledavate Koliko se igra rukomet
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:5 rujna, 2024

Povijest rukometa

Rukomet je sport koji se igra već gotovo jedan stoljeće. Nastao je početkom 20. stoljeća kao kombinacija nogometa i ragbija. Prve službene rukometne utakmice odigrane su u Njemačkoj i Danskoj, a sport se brzo proširio diljem Europe i svijeta.

Pravila rukometa

Rukomet se igra između dvije momčadi, sastavljene od sedam igrača. Cilj igre je postizanje što više golova protivničkoj momčadi. Igra traje 60 minuta, podijeljenih u dvije polovice od 30 minuta.

Dimenzije i oprema

Rukometno igralište je pravokutnog oblika, dimenzija 40×20 metara. Na terenu se nalaze dvije gola, smještene na suprotnim krajevima. Igrači koriste rukometnu loptu koja je izrađena od kože ili sintetičkog materijala.

Taktike i tehnike

Rukomet je dinamičan sport koji zahtijeva brzu reakciju, dobru koordinaciju i timski rad. Momčadi koriste različite taktike u napadu i obrani kako bi postigle prednost nad protivnikom. Tehnike uključuju dodavanje, driblanje, šutiranje i blokiranje.

Rukometni natjecanja

Rukomet se igra na različitim razinama, od lokalnih liga do međunarodnih natjecanja. Najprestižnija rukometna natjecanja su Olimpijske igre, Svjetsko prvenstvo, Europsko prvenstvo i Liga prvaka. Na tim natjecanjima sudjeluju najbolje rukometne reprezentacije i klubovi iz cijelog svijeta.

Popularnost rukometa

Rukomet je vrlo popularan sport u Europi, posebno u zemljama poput Njemačke, Francuske, Španjolske i Danske. Također je sve više popularan i u drugim dijelovima svijeta, kao što su Azija, Afrika i Sjeverna Amerika. Rukomet privlači veliki broj gledatelja na utakmicama i ima veliku bazu navijača diljem svijeta.