Povijesni kontekst
U feudalnom društvu, seljaci su često bili prisiljeni ulaziti u zavisan odnos prema feudalnim gospodarima. Ovaj odnos se razvio kao rezultat ekonomskih i političkih uvjeta toga vremena.
Ekonomski faktori
Jedan od glavnih razloga za zavisnost seljaka bila je njihova ovisnost o zemlji koju su obrađivali. Feudalni gospodari posjedovali su zemlju i davali je seljacima na korištenje pod određenim uvjetima. Seljaci su morali plaćati feudalne rente ili davanja feudalnom gospodaru u obliku rada ili proizvoda.
Politika i pravni sustav
Feudalni gospodari imali su političku i pravnu moć nad seljacima. Oni su imali pravo donositi zakone i propise koji su regulirali živote seljaka. Seljaci su bili prisiljeni poštivati ove zakone i podložiti se autoritetu feudalnih gospodara.
Državna potpora
U nekim slučajevima, država je podržavala feudalni sustav i osiguravala da seljaci ostanu u zavisnom odnosu prema feudalnim gospodarima. To je često bilo zbog interesa vladajuće elite koja je imala koristi od održavanja takvog sustava.
Socijalni pritisak
Seljaci su često bili prisiljeni ostati u zavisnom odnosu zbog socijalnih pritisaka. U feudalnom društvu, seljaci su bili najniža klasa i nisu imali mnogo mogućnosti za napredovanje. Odlazak iz zavisnog odnosa značio bi gubitak sigurnosti i zaštite koju su pružali feudalni gospodari.
Posljedice zavisnosti
Zavisnost seljaka od feudalnih gospodara imala je brojne negativne posljedice. Seljaci su često bili ekonomski iskorištavani i živjeli u siromaštvu. Njihova sloboda i prava su bila ograničena, a mogućnost napredovanja bila je minimalna. Ova zavisnost je također održavala društvenu nejednakost i sprječavala razvoj modernijih oblika poljoprivrede i ekonomije.