Praistorija i dolazak Srba na Balkansko poluostrvo
U prapovijesno doba Balkansko poluostrvo bilo je naseljeno različitim indoevropskim plemenima. Prema jednoj teoriji, Srbi su potomci Ilira, drevnog indoevropskog naroda koji je naseljavao područje Balkana. Međutim, postoji i druga teorija koja tvrdi da su Srbi došli na Balkan s područja današnje Rusije.
Migracije Srba u ranom srednjem vijeku
U ranom srednjem vijeku, Srbi su migrirali s područja Panonije prema Balkanskom poluostrvu. Njihova migracija bila je povezana s invazijama Avara i migracijama drugih plemena. Srpska plemena su se naselila na području današnje Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Makedonije.
Formiranje srednjovjekovne srpske države
U 9. i 10. stoljeću, srpska plemena su se organizirala u feudalnu državu pod nazivom Raška. Raška je postala središte srednjovjekovne srpske države koja se prostirala na području današnje Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine. Srbi su tijekom srednjeg vijeka uspostavili veze s Bizantskim Carstvom i postali pravoslavni kršćani.
Osmansko carstvo i migracija Srba
U 14. i 15. stoljeću, Osmansko Carstvo je osvojilo veći dio Balkanskog poluostrva, uključujući i teritorije naseljene Srbima. Mnogi Srbi su tijekom osmanske vladavine migrirali prema sjeveru, na teritorije koje su bile pod vlašću Austrijske Monarhije ili Venecije. Ova migracija je rezultirala jačanjem srpske prisutnosti u današnjoj Vojvodini i Hrvatskoj.
Srbi na Balkanskom poluostrvu danas
Danas Srbi predstavljaju jedan od najbrojnijih etničkih grupa na Balkanskom poluostrvu. Većina Srba živi u Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Makedoniji. Srbi su zadržali svoj jezik, kulturu i pravoslavnu vjeru kroz stoljeća i ostavili su dubok trag u povijesti Balkanskog poluostrva.