Postoji li parlament u Hrvatskoj?

Trenutno pregledavate Postoji li parlament u Hrvatskoj?
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:1 veljače, 2024

Povijest parlamenta u Hrvatskoj

Parlament je središnje zakonodavno tijelo u demokratskim državama koje slijede parlamentarni sustav vlasti. U Hrvatskoj, parlamentarna tradicija seže unatrag stoljećima. Prvi zabilježeni parlament u Hrvatskoj održan je 1273. godine u Zagrebu, pod vlašću ugarskog kralja Ladislava IV. S vremenom, parlament je evoluirao i mijenjao svoju ulogu u političkom sustavu zemlje.

Suvremeni parlament

U današnjoj Hrvatskoj, parlament se naziva Hrvatski sabor. To je jednodomni parlament koji se sastoji od 151 zastupnika. Sabor ima ključnu ulogu u donošenju zakona, nadzoru nad izvršnom vlašću i predstavljanju interesa građana. Zastupnici se biraju na općim izborima svake četiri godine.

Funkcije parlamenta

Hrvatski sabor ima brojne funkcije. Prvenstveno, donosi zakone i usvaja proračun. Također ima ovlasti da potvrđuje vlade i imenuje premijera. Parlament također obavlja nadzor nad radom vlade i njezinih ministarstava, te provodi rasprave o važnim pitanjima za društvo i zemlju.

Parlamentarne stranke

U Hrvatskom saboru zastupljene su različite političke stranke. Najveće stranke trenutno su Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) i Socijaldemokratska partija Hrvatske (SDP). Ostale stranke također imaju značajno zastupljenost, a manje stranke često djeluju kao koalicijski partneri većih stranaka.

Parlament i demokracija

Parlament je temelj demokracije, jer omogućuje građanima da izaberu svoje predstavnike i sudjeluju u političkom procesu. Hrvatski parlament ima važnu ulogu u osiguravanju demokratskih načela, zaštiti ljudskih prava i donošenju odluka u ime građana.

Zaključak

Parlament je neizostavan dio političkog sustava Hrvatske. Kroz povijest, parlament je evoluirao i prilagođavao se promjenama u društvu. Danas, Hrvatski sabor ima ključnu ulogu u donošenju zakona, nadzoru nad vladom i predstavljanju interesa građana.

  Ocijeni članak!