Benigne lezije dojke
Benigne lezije dojke su promjene u tkivu dojke koje nisu kancerogene. One se mogu pojaviti kao ciste, fibroadenomi, lipomi ili fibroze. Ciste su tekuće ispunjene kesice koje se mogu stvoriti u dojkama. Fibroadenomi su čvrsti, gumasti čvorovi koji se najčešće javljaju kod žena u dobi od 20 do 30 godina. Lipomi su masne izrasline, dok su fibroze ožiljna tkiva koja se mogu formirati nakon povrede ili operacije.
Maligne lezije dojke
Maligne lezije dojke su kancerogene promjene u tkivu dojke. Najčešći oblik maligne lezije je invazivni duktalni karcinom, koji se javlja kada kancerogene stanice prodiru u okolno tkivo. Tu su i invazivni lobularni karcinom, duktalni karcinom in situ i lobularni karcinom in situ. Ranije otkrivanje malignih lezija dojke putem redovitih pregleda dojki i mamografija povećava šanse za uspješno liječenje.
Dijagnostika i liječenje
Za dijagnozu lezija dojke koriste se različite metode, uključujući mamografiju, ultrazvuk, magnetsku rezonancu i biopsiju. Mamografija je rendgenski pregled dojki koji se koristi za otkrivanje promjena u tkivu dojke. Ultrazvuk koristi zvučne valove za stvaranje slika unutar dojke, dok magnetska rezonanca koristi magnetska polja i radio valove za dobivanje detaljnih slika dojke. Biopsija je postupak u kojem se uzima uzorak tkiva dojke radi daljnje analize. Liječenje lezija dojke ovisi o vrsti i stadiju lezije, ali može uključivati kirurški zahvat, kemoterapiju, radioterapiju i hormonsku terapiju.
Prevencija i samopregled dojki
Prevencija lezija dojke uključuje redovite preglede dojki, mamografije i samopregled dojki. Samopregled dojki je jednostavan postupak koji žene mogu obavljati kod kuće kako bi otkrile eventualne promjene u svojim dojkama. To uključuje pregledivanje dojki kako bi se osjetile kvržice, otvrdnuća ili druge promjene. Ako primijetite bilo kakve promjene, važno je odmah se obratiti svom liječniku radi daljnje dijagnostike i liječenja.