Šta je QA?

Trenutno pregledavate Šta je QA?
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:22 kolovoza, 2024

Uloga QA u razvoju softvera

U industriji razvoja softvera, QA (Quality Assurance) predstavlja proces koji osigurava da softver zadovoljava određene standarde kvalitete. QA timovi su odgovorni za testiranje softvera, identifikaciju grešaka i nedostataka, kao i za osiguravanje da softver radi ispravno i da zadovoljava potrebe korisnika.

Metode QA testiranja

Postoji nekoliko metoda QA testiranja koje se koriste za procjenu kvalitete softvera. To uključuje funkcionalno testiranje, performansi testiranje, sigurnosno testiranje, testiranje korisničkog interfejsa i mnoge druge. Svaka od ovih metoda ima svoj cilj i fokus, ali zajedno doprinose stvaranju visokokvalitetnog softvera.

QA proces

QA proces obuhvata niz aktivnosti koje se provode kako bi se osigurala kvaliteta softvera. To uključuje planiranje testiranja, dizajniranje testova, izvršavanje testova, praćenje rezultata testiranja i izvještavanje o pronađenim greškama. QA proces je iterativan i kontinuiran, s ciljem poboljšanja kvalitete softvera tokom vremena.

Uloga QA inženjera

QA inženjeri su stručnjaci koji se bave testiranjem softvera i osiguravaju da se pravilno primjenjuju QA metode i procesi. Oni su odgovorni za identifikaciju i rješavanje grešaka, testiranje funkcionalnosti softvera, izradu test planova i izvještavanje o rezultatima testiranja. QA inženjeri igraju ključnu ulogu u osiguravanju kvalitete softvera i poboljšanju korisničkog iskustva.

Benefiti QA

QA proces ima brojne benefite za razvoj softvera. To uključuje smanjenje grešaka i nedostataka u softveru, poboljšanje pouzdanosti i funkcionalnosti, povećanje zadovoljstva korisnika, smanjenje troškova održavanja i podrške, te poboljšanje reputacije kompanije. Kroz adekvatno QA testiranje, moguće je identificirati i ispraviti greške prije nego što softver dospije u ruke korisnika.

  Ocijeni članak!