Botaničke karakteristike
Rogač (Ceratonia siliqua) je zimzeleno stablo iz porodice mahunarki (Fabaceae). Može narasti do visine od 10 do 15 metara, a njegovi plodovi su popularni zbog svoje slatkoće i nutritivnih vrijednosti. Rogač je autohtona vrsta Mediterana, a danas se uzgaja širom svijeta.
Plodovi rogača
Rogač je poznat po svojim tamno smeđim plodovima koji se nazivaju rogačevi mahuni. Svaka mahuna sadrži nekoliko sjemenki koje su smještene unutar slatkog i sočnog mesa. Plodovi sazrijevaju u jesen i imaju slatkasti okus koji podsjeća na čokoladu.
Upotreba u prehrani
Rogač je popularan sastojak u prehrambenoj industriji zbog svoje slatkoće i nutritivnih vrijednosti. Plodovi rogača se koriste u proizvodnji slastica, čokoladnih proizvoda, kolača i sladoleda. Također se koristi kao zamjena za kakao u bezalkoholnim pićima. Rogač je bogat vlaknima, vitaminima i mineralima, a istovremeno je niskokaloričan, što ga čini zdravim izborom u prehrani.
Ljekovita svojstva
Rogač se tradicionalno koristi u narodnoj medicini zbog svojih ljekovitih svojstava. Bogat je antioksidansima koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala u tijelu. Također se koristi za poboljšanje probave, regulaciju razine kolesterola i kao prirodni lijek protiv proljeva. Rogačev prah se može koristiti i za ublažavanje simptoma prehlade i kašlja.
Ekološka vrijednost
Rogač je važan za održavanje ekološke ravnoteže u Mediteranskom području. Stablo rogača pruža hranu i stanište za mnoge vrste ptica, insekata i ostalih životinja. Također ima sposobnost fiksacije dušika u tlu, što poboljšava plodnost zemlje i pomaže u očuvanju okoliša.