Šta znači lizing

Trenutno pregledavate Šta znači lizing
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:23 lipnja, 2024

Uvod

Lizing je finansijski koncept koji omogućava kompanijama i pojedincima da koriste određenu imovinu, poput vozila ili mašina, a da je pritom ne moraju kupiti. Umjesto toga, korisnik plaća mesečne ili godišnje rate za korišćenje te imovine.

Kako funkcioniše lizing?

U lizing aranžmanu, lizing kompanija ili lizing davalac pruža finansijsku podršku korisniku, koji je poznat kao lizing primalac. Lizing davalac kupuje imovinu po zahtevu lizing primaoca, a zatim iznajmljuje tu imovinu lizing primaocu na određeni period.

Vrste lizinga

Postoje različite vrste lizinga koje se mogu koristiti u zavisnosti od potreba korisnika. Najčešće vrste lizinga su finansijski lizing i operativni lizing. Finansijski lizing omogućava korisniku da koristi imovinu tokom ugovorenog perioda, dok operativni lizing uključuje pružanje usluga održavanja i podrške uz korišćenje imovine.

Prednosti lizinga

Lizing može biti koristan za kompanije i pojedince iz nekoliko razloga. Prvo, lizing omogućava korisnicima da koriste imovinu koju inače ne bi mogli priuštiti da je kupe. Takođe, lizing omogućava fleksibilnost jer korisnik ne mora dugoročno da se obaveže za korišćenje određene imovine. Osim toga, lizing može imati i poreske prednosti za korisnike.

Mane lizinga

Iako lizing ima mnoge prednosti, postoje i neke mane koje treba uzeti u obzir. Prvo, ukupni troškovi lizinga mogu biti viši od troškova kupovine iste imovine. Takođe, korisnik može biti ograničen u pogledu korišćenja imovine i može biti odgovoran za održavanje i popravke.

Zaključak

Lizing je finansijski koncept koji omogućava korisnicima da koriste imovinu bez potrebe za kupovinom. Ovaj koncept pruža fleksibilnost i omogućava korisnicima da koriste imovinu koju inače ne bi mogli priuštiti. Međutim, pre donošenja odluke o lizingu, važno je pažljivo sagledati sve prednosti i mane kako bi se utvrdilo da li je lizing prava opcija za određenu situaciju.

  Ocijeni članak!