Simptomi angine pektoris
Angina pektoris je stanje koje uzrokuje bol ili nelagodu u prsima. Najčešći simptom je osjećaj pritiska, stezanja ili pečenja u sredini prsa. Ova nelagoda može se proširiti na vrat, ruke, ramena, leđa ili čeljust. Pacijenti mogu osjetiti kratkoću daha, umor ili mučninu. Simptomi se obično javljaju tijekom fizičke aktivnosti ili emocionalnog stresa, ali mogu se javiti i u mirovanju.
Uzroci angine pektoris
Angina pektoris obično nastaje kao rezultat suženja ili blokade koronarnih arterija koje opskrbljuju srce krvlju. Ovo suženje ili blokada smanjuju dotok krvi u srčani mišić, što rezultira nedovoljnom opskrbom kisikom i hranjivim tvarima. Najčešći uzrok suženja koronarnih arterija je ateroskleroza, nakupljanje masnih naslaga na stijenkama arterija.
Dijagnoza i liječenje angine pektoris
Angina pektoris se dijagnosticira na temelju simptoma, fizičkog pregleda i testova kao što su elektrokardiogram (EKG), stres testovi ili koronarna angiografija. Liječenje angine pektoris uključuje promjene u načinu života, kao što su prestanak pušenja, kontrola krvnog tlaka i kolesterola, pravilna prehrana i redovita tjelesna aktivnost. Lijekovi poput nitrata, beta blokatora ili kalcijevih antagonist mogu se propisati kako bi se kontrolirali simptomi. U nekim slučajevima, kada su koronarne arterije ozbiljno sužene, može biti potrebna revaskularizacija, kao što je angioplastika ili bajpas operacija.
Prevencija angine pektoris
Prevencija angine pektoris uključuje zdrav način života, kao što su izbjegavanje pušenja, redovita tjelesna aktivnost i pravilna prehrana. Kontrola krvnog tlaka, kolesterola i šećera također je važna. Osobe s većim rizikom od razvoja angine pektoris, kao što su osobe s dijabetesom ili visokim krvnim tlakom, trebaju redovito pratiti svoje zdravlje i redovito se pregledavati.