Indigo: Povijest i podrijetlo
Indigo je prirodna boja koja se koristi u bojanju već tisućama godina. Podrijetlom je iz biljke indigofera, koja se uzgaja u raznim dijelovima svijeta, uključujući Indiju, Kini, Tajland i Južnu Ameriku. Indigofera biljka sadrži tvar koja se naziva indikotin, koja je odgovorna za karakterističnu plavu boju indiga. Ova boja je bila vrlo cijenjena u različitim kulturama zbog svoje intenzivne i postojane boje.
Proces dobivanja indiga
Da bi se dobio indigo, biljka indigofera se bere i ostavlja da fermentira. Tijekom fermentacije, indikotin se pretvara u indigo. Nakon fermentacije, masa se filtrira kako bi se odvojio indigo od ostalih tvari. Zatim slijedi proces sušenja i mljevenja kako bi se dobio fini prah indiga koji se može koristiti za bojanje.
Korištenje indiga u bojanju
Indigo se koristi za bojanje različitih materijala, uključujući tkanine i vlakna. Proces bojanja indigom uključuje potapanje materijala u otopinu indiga, koja se obično priprema od praha indiga, vode i drugih kemijskih tvari. Materijal se potapa u otopinu nekoliko puta kako bi se postigla željena boja. Nakon potapanja, materijal se izlaže zraku kako bi se indigo oksidirao i postao postojan. Ovaj postupak se ponavlja nekoliko puta sve dok se ne postigne željeni intenzitet boje.
Primjena indiga u suvremenom bojanju
Indigo je i danas popularan u tekstilnoj industriji zbog svoje postojane boje i otpornosti na izbijeljivanje. Također se koristi u bojanju denim tkanina, što je dovelo do popularnosti traperica u plavoj boji. Osim tekstila, indigo se također koristi u bojanju papira, kože i drugih materijala. Moderni proizvodni procesi omogućuju dobivanje indiga i sintetičkim putem, ali prirodna indigo i dalje ostaje popularan izbor zbog svoje ekološke prihvatljivosti.