Historijski kontekst
Queer je pojam koji se koristi za opisivanje različitih rodno-seksualnih identiteta i izraza koji se ne uklapaju u tradicionalne norme muškosti i ženstvenosti. Termin je nastao kasnih 1980-ih i početkom 1990-ih kao reakcija na heteronormativnost i binarno shvaćanje roda i seksualnosti.
Queer kao identitet
Queer je također postao identitetska kategorija koju koriste pojedinci koji se ne identificiraju s tradicionalnim seksualnim orijentacijama kao što su heteroseksualnost, homoseksualnost ili biseksualnost. Queer identitet može uključivati i osobe koje sebe vide kao transrodne, rodno queer ili seksualno queer.
Queer teorija
Queer teorija je akademski pristup koji se bavi proučavanjem roda, seksualnosti i moći. Ona propituje i kritizira postojeće norme i hijerarhije te promovira inkluzivnost i razumijevanje različitih identiteta. Queer teorija razmatra kako društvo konstruira i regulira seksualnu i rodnu raznolikost.
Queer aktivizam
Queer aktivizam je politički pokret koji se bori za prava i jednakost queer osoba. Aktivisti se zalažu za ukidanje diskriminacije na osnovi seksualnosti i roda te promoviraju inkluzivnost, prihvaćanje i razumijevanje različitih identiteta i izraza.
Kritike i kontroverze
Queer kao pojam i identitet nije bez kontroverzi. Neki kritičari tvrde da je queer previše širok i neodređen te da može uključivati sve i ništa. Drugi smatraju da queer teorija i aktivizam previše izazivaju postojeće norme i vrijednosti društva. Međutim, queer pokret nastoji otvoriti dijalog o seksualnosti, rodu i moći te promovirati razumijevanje i prihvaćanje različitosti.