Unutarnji i vanjski planeti
Sunčev sustav se sastoji od Sunca i svih objekata koji se okreću oko njega. Glavni dijelovi Sunčevog sustava su unutarnji i vanjski planeti. Unutarnji planeti, uključujući Merkur, Veneru, Zemlju i Mars, su manji i uglavnom sastoje se od stijena i metala. Vanjski planeti, poput Jupitera, Saturna, Urana i Neptuna, su veći i uglavnom sastoje se od plinova i leda.
Sunčev sustav: Sunce
Sunce je centralni objekt Sunčevog sustava. Ono je ogromna kugla od plina koja proizvodi svjetlost i toplinu. Sunce je izvor energije za sve objekte u Sunčevom sustavu, uključujući naš planet Zemlju. Ono je sastavljeno uglavnom od vodika i helija i ima vrlo visoku temperaturu na svojoj površini.
Planeti i ostala tijela
Uz Sunce i planete, Sunčev sustav uključuje i druge objekte kao što su asteroidi, kometi i mjesečevi. Asteroidi su manji objekti koji se kreću između planeta, dok su kometi tijela sastavljena od leda, prašine i stijena. Mjesečevi su prirodni sateliti koji kruže oko planeta. Najpoznatiji mjesec u Sunčevom sustavu je Mjesec Zemlje.
Formiranje Sunčevog sustava
Prema znanstvenim teorijama, Sunčev sustav se formirao prije oko 4,6 milijardi godina iz ogromnog oblaka plina i prašine. Gravitacija je privukla materiju prema središtu oblaka, što je rezultiralo stvaranjem Sunca u središtu. Ostatak materije se okupio oko Sunca i formirao planete, mjesece i ostale objekte u Sunčevom sustavu.
Istraživanje Sunčevog sustava
Znanstvenici su dugo istraživali Sunčev sustav kako bi bolje razumjeli njegovo podrijetlo, strukturu i evoluciju. Svemirske misije poput Voyagera, Cassinija i New Horizonsa pružile su nam detaljne informacije o planetima, njihovim atmosferama, mjesecima i drugim objektima u Sunčevom sustavu. Istraživanje Sunčevog sustava nam pomaže bolje razumjeti naše mjesto u svemiru i tražiti znakove života izvan naše planete.