Struktura polimera
Polimeri su velike molekule koje su sastavljene od ponavljanja jedinica koje se nazivaju monomeri. Ove molekule imaju složenu strukturu koja se sastoji od dugih lanaca ili mreže povezanih monomera. Polimeri mogu biti organski ili anorganski, prirodni ili sintetski.
Vrste polimera
Postoji mnogo različitih vrsta polimera. Prirodni polimeri su oni koji se nalaze u prirodi, kao što su proteini, škrob i celuloza. Sintetski polimeri su oni koji se proizvode umjetno, kao što su plastika, guma i poliesterska vlakna. Polimeri mogu biti i termoplastični ili termoreaktivni, ovisno o njihovom ponašanju pri zagrijavanju.
Svojstva polimera
Polimeri imaju razna svojstva koja ih čine korisnim u mnogim industrijama. Oni mogu biti fleksibilni, čvrsti, prozirni ili neprozirni, topljivi ili netopljivi, elastični ili kruti. Njihova svojstva ovise o kemijskom sastavu, strukturi i načinu proizvodnje.
Primjene polimera
Polimeri se koriste u raznim područjima, uključujući industriju plastike, tekstila, medicine, elektronike i automobilske industrije. Plastika, koja je jedan od najvažnijih sintetskih polimera, koristi se za izradu raznih proizvoda, kao što su ambalaža, igračke, kućanski aparati i automobili. Polimerni materijali se također koriste u medicini za izradu implantata, proteza i kirurških materijala.
Održivost polimera
S obzirom na rastuću svijest o zaštiti okoliša, postaje važno razmatrati održivost polimera. Većina sintetskih polimera proizvodi se iz nafte, a njihova proizvodnja i zbrinjavanje mogu imati negativan utjecaj na okoliš. Stoga se istražuju alternative poput bioplastika, koja se proizvodi iz obnovljivih izvora kao što su kukuruz i šećerna trska.