Žutica kao simptom
Žutica je medicinski termin koji se koristi za opisivanje žute boje kože, bjeloočnica i sluznica. To je simptom koji se javlja kada postoji povećana koncentracija bilirubina u krvi. Bilirubin je žučni pigment koji nastaje razgradnjom crvenih krvnih stanica. Kada se nakupi u tijelu, može uzrokovati požućenje kože i drugih dijelova tijela.
Uzroci žutice
Postoji nekoliko mogućih uzroka žutice. Najčešći uzrok je problem s jetrom, kao što je hepatitis ili ciroza jetre. Jetra je organ koji je odgovoran za metabolizam bilirubina, pa bilo kakvo oštećenje jetre može dovesti do nakupljanja bilirubina u krvi. Drugi mogući uzroci uključuju blokiranje žučnih kanala, kao što je kamen u žučnom mjehuru ili tumor koji sprječava normalan protok žuči.
Simptomi žutice
Požućenje kože, bjeloočnica i sluznica najčešći je simptom žutice. Međutim, mogu se pojaviti i drugi simptomi, kao što su umor, gubitak apetita, mučnina, povraćanje, svrbež kože i tamna boja urina. Simptomi žutice mogu se razlikovati ovisno o uzroku i ozbiljnosti stanja.
Dijagnoza i liječenje
Dijagnoza žutice uključuje pregled pacijenta, testiranje razine bilirubina u krvi i druge laboratorijske testove. Ovisno o rezultatima, liječnik može preporučiti dodatne testove kao što su ultrazvuk jetre ili biopsija. Liječenje žutice ovisi o uzroku. U slučaju problema s jetrom, može biti potrebno liječenje lijekovima ili promjena u načinu života, kao što je izbjegavanje alkohola. U nekim slučajevima, može biti potrebna kirurška intervencija kako bi se uklonila prepreka u žučnim kanalima.
Prevencija žutice
Prevencija žutice uključuje održavanje zdravog načina života i izbjegavanje faktora rizika koji mogu dovesti do oštećenja jetre. To uključuje umjereno konzumiranje alkohola, izbjegavanje droga, redovito cijepljenje protiv hepatitisa i zaštitu od zaraznih bolesti koje mogu oštetiti jetru. Također je važno redovito provjeravati funkciju jetre kako bi se otkrili potencijalni problemi u ranoj fazi.