T-ćelijski kutani limfomi

Trenutno pregledavate T-ćelijski kutani limfomi
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:15 lipnja, 2023

Simptomi i dijagnoza

T-ćelijski kutani limfomi su rijetki oblici limfoma koji se javljaju u koži. Ovi limfomi potječu iz T-limfocita, jedne od dvije glavne vrste bijelih krvnih stanica koje igraju ključnu ulogu u imunološkom sustavu. Najčešći simptom t-ćelijskih kutanih limfoma je pojava jedne ili više kutanih lezija na koži. Lezije se mogu razlikovati u izgledu, ali često su crvene, ljuskave i svrbežne.

Podtipovi t-ćelijskih kutanih limfoma

Postoje različiti podtipovi t-ćelijskih kutanih limfoma, uključujući primarne kutane anaplastične velike stanične limfome, limfom mikozis fungoides i sezarijevu bolest. Svaki od ovih podtipova ima specifične karakteristike i različite načine liječenja.

Liječenje i prognoza

Liječenje t-ćelijskih kutanih limfoma ovisi o stadiju bolesti i individualnim karakteristikama pacijenta. Terapija može uključivati lokalne tretmane kao što su kortikosteroidne kreme, fototerapiju, lokalnu radioterapiju ili sistemsku terapiju kao što su kemoterapija, imunoterapija ili ciljana terapija. Prognoza za t-ćelijske kutane limfome varira ovisno o podtipu i stadiju bolesti, ali rano otkrivanje i pravovremeno liječenje mogu poboljšati šanse za dugoročni oporavak.

Zaključak

T-ćelijski kutani limfomi su rijetki oblici limfoma koji se javljaju u koži. Simptomi uključuju pojavu kutanih lezija koje mogu biti crvene, ljuskave i svrbežne. Postoje različiti podtipovi t-ćelijskih kutanih limfoma, a liječenje ovisi o stadiju bolesti i individualnim karakteristikama pacijenta. Rano otkrivanje i pravovremeno liječenje su ključni za poboljšanje prognoze ovog oblika limfoma.

  Ocijeni članak!