Predstavljanje emotikona
Emotikoni su postali neizostavan dio naše svakodnevnice, ali jeste li se ikada zapitali tko ih je prvi izmislio? Otkrijmo zajedno!
Stanfordova istraživanja
Jedan od prvih pokušaja stvaranja emotikona dolazi iz Stanforda, gdje su istraživači u 1960-im godinama eksperimentirali s načinima prenošenja emocija putem teksta. Međutim, tada još nisu koristili ikonične simbole koje danas poznajemo kao emotikone.
Prvi emotikon
Prvi emotikon, u obliku smajlića, smatra se da je izumio Scott Fahlman, profesor računarstva na Sveučilištu Carnegie Mellon, 1982. godine. On je u poruci na internom forumu predložio da se koristi kombinacija dviju tipki, znakova za oči i usta, kako bi se označile emocije u tekstualnom obliku.
Popularizacija emotikona
Nakon Fahlmanovog prijedloga, emotikoni su postali popularni među korisnicima interneta. S vremenom su se razvili različiti emotikoni koji predstavljaju različite emocije, predmete i ideje. Danas imamo širok spektar emotikona koji se koriste u različitim komunikacijskim kanalima, uključujući društvene mreže, poruke i e-poštu.
Utjecaj emotikona
Emotikoni su postali snažan način izražavanja emocija u digitalnoj komunikaciji. Oni pomažu u prenošenju konteksta i tonaliteta poruka, često nadoknađujući nedostatak neverbalne komunikacije koja je prisutna u stvarnom svijetu. Također su postali sastavni dio internetskog slenga i kulture.
Zaključak
Emotikoni su revolucionirali način na koji komuniciramo putem interneta. Iako je prvi emotikon izmišljen 1982. godine, njihova popularnost i upotreba i dalje rastu. Danas su emotikoni nezaobilazan dio naše digitalne komunikacije, olakšavajući izražavanje emocija na način koji riječi često ne mogu opisati.