Povijest
Iliri su bili drevni narod koji je naseljavao područje između rijeke Dunav na sjeveru, Jadranskog mora na zapadu, rijeke Vardar na jugu i rijeke Drina na istoku. Njihova povijest seže unatrag tisućama godina, a prvi spomeni o Ilirima datiraju iz 6. stoljeća pr. Kr. Iliri su bili poljoprivredni narod koji je živio u organiziranim plemenskim zajednicama.
Kultura
Ilirska kultura bila je izrazito raznolika i bogata. Imali su vlastiti jezik, koji je bio indoeuropskog porijekla, te su koristili glagoljicu kao svoje pismo. Bili su poznati po svojim metalurškim vještinama, osobito u izradi oružja i nakita. Također su se bavili poljoprivredom i stočarstvom, a trgovina je također bila važna djelatnost u njihovom društvu.
Religija
Iliri su imali bogat panteon bogova i boginja. Vjerovali su u različite prirodne sile i božanstva koja su im donosila plodnost, zaštitu i sreću. Neki od najpoznatijih ilirskih božanstava su bili Perun, božanstvo groma i munje, i Veles, božanstvo podzemlja i stoke. Iliri su također prakticirali razne obrede i rituale kao dio svoje religijske prakse.
Sukobi s Rimskim Carstvom
Iliri su često bili u sukobu s Rimskim Carstvom, koje je nastojalo proširiti svoju vlast na ilirska područja. Iliri su se hrabro suprotstavljali rimskim osvajačima i održavali svoju neovisnost sve do 1. stoljeća pr. Kr., kada su konačno poraženi i podvrgnuti Rimskom Carstvu. Unatoč tome, ilirska kultura i jezik ostavili su trajan utjecaj na područja koja su nekada naseljavali.
Naslijeđe
Danas se tragovi ilirske kulture mogu pronaći diljem Balkanskog poluotoka. Brojni arheološki nalazi, poput utvrđenja, grobnica i keramičkih artefakata, svjedoče o bogatoj prošlosti Ilira. Njihovo naslijeđe također se očituje u mnogim jezicima i običajima naroda koji su naslijedili ilirsku tradiciju. Iliri ostaju važan dio povijesti Balkana i svijeta.