U kojem dijelu Jadrana je najjači vjetar?

Trenutno pregledavate U kojem dijelu Jadrana je najjači vjetar?
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:14 srpnja, 2024

Utjecaj jadranskog podneblja na vjetrove

Jadransko more, smješteno na istočnoj obali Jadranske ploče, ima značajan utjecaj na vjetrove koji pušu na tom području. Ova regija karakterizira specifična mikroklima koja se formira zbog kombinacije toplog Mediteranskog mora i hladnog kontinentalnog zraka. Ovaj spoj stvara različite vjetrove koji se javljaju u različitim dijelovima Jadrana.

Bura – najjači vjetar Jadrana

Jedan od najpoznatijih i najjačih vjetrova koji pušu na Jadranskom moru je bura. Bura je suhi i hladni vjetar koji dolazi s kopna prema moru. Najjači udari bure mogu doseći brzinu i do 200 km/h, što je dovoljno da stvara velike valove i oluje na moru. Bura je najizraženija u sjevernom dijelu Jadrana, posebno duž obale Hrvatske i Italije. Ovaj snažni vjetar često donosi hladnoću i niske temperature, ali istovremeno čisti atmosferu i pruža spektakularne prizore.

Jugo – vjetar s južnih strana Jadrana

Jugo je drugi po snazi vjetar koji puše na Jadranskom moru. Ovaj vjetar dolazi s južnih strana Jadrana i karakterizira ga vlažan i topao zrak. Jugo donosi oblačno vrijeme, kišu i visoku vlažnost zraka. Brzina juga može doseći do 100 km/h, ali obično je slabiji od bure. Jugo je najizraženiji na srednjem i južnom dijelu Jadrana, posebno duž obale Crne Gore i Albanije. Ovaj vjetar često utječe na pomorski promet i ribarstvo na Jadranskom moru.

Ostali vjetrovi na Jadranskom moru

Osim bure i juga, na Jadranskom moru pušu i drugi vjetrovi. Primjerice, maestral je vjetar koji dolazi s mora prema kopnu i karakterizira ga ugodna svježina i umjerena brzina. Levant je vjetar koji dolazi s istoka i donosi kišu i oblačno vrijeme. Ponekad se javljaju i drugi lokalni vjetrovi, kao što su tramontana, libeccio i scirocco. Svaki od ovih vjetrova ima svoje specifičnosti i utječe na vremenske uvjete na Jadranskom moru.

  Ocijeni članak!