Njemačka književnost i ekspresionizam
Ekspresionizam je umjetnički pokret koji se pojavio u Njemačkoj u prvoj polovici 20. stoljeća. Ovaj pokret je imao snažan utjecaj na njemačku književnost, posebno na poeziju i drama. Ekspresionisti su se bavili temama poput unutarnjih emocija, tjeskobe, ljudske patnje i apokaliptičnih vizija. Njihova djela često su bila izražena kroz intenzivnu i emotivnu slikovitost.
Skandinavska književnost i ekspresionizam
Ekspresionizam je također imao značajan utjecaj na skandinavsku književnost, posebno u Danskoj, Norveškoj i Švedskoj. Skandinavski ekspresionisti su se fokusirali na teme kao što su izolacija, strah, tjeskoba i dehumanizacija. Njihova djela su često bila mračna i pesimistična, s naglaskom na unutarnje stanje likova.
Američka književnost i ekspresionizam
U Sjedinjenim Američkim Državama, ekspresionizam je bio prisutan u književnosti 1920-ih godina. Ovaj pokret je bio posebno izražen u djelima američkih dramatičara poput Eugenea O’Neilla. Američki ekspresionisti su se bavili temama kao što su alkoholizam, obiteljske traume i moralna propast. Njihova djela su često bila socijalno angažirana i kritična prema društvenim normama.
Ekspresionizam u ostalim nacionalnim književnostima
Ekspresionizam je također imao utjecaj na književnost drugih zemalja diljem svijeta. Primjerice, u francuskoj književnosti se pojavio ekspresionizam u djelima autora poput Georgesa Duhamela. U ruskoj književnosti, ekspresionistički elementi su se mogli pronaći u djelima futurista poput Vladimira Majakovskog. Također, ekspresionizam je ostavio trag u književnosti zemalja kao što su Austrija, Italija, Poljska i mnoge druge.
Ekspresionizam je bio važan pokret u mnogim nacionalnim književnostima, a njegov utjecaj se i danas može osjetiti u suvremenoj književnosti diljem svijeta.