Zašto se krećemo

Trenutno pregledavate Zašto se krećemo
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:25 listopada, 2023

Fizička aktivnost i zdravlje

Fizička aktivnost je ključna za održavanje zdravlja i dobrobiti tijela. Kada se krećemo, naše tijelo aktivira različite mišićne skupine, poboljšava cirkulaciju, jača srce i pluća te potiče otpuštanje endorfina, hormona sreće. Redovita fizička aktivnost može smanjiti rizik od mnogih bolesti poput srčanih bolesti, dijabetesa i pretilosti.

Kretanje i mentalno zdravlje

Kretanje ima i pozitivan utjecaj na naše mentalno zdravlje. Redovita tjelesna aktivnost može smanjiti osjećaj stresa, anksioznosti i depresije te poboljšati raspoloženje i samopouzdanje. Tijekom vježbanja, tijelo oslobađa endorfine, koji djeluju kao prirodni antidepresivi i analgetici.

Kretanje i mozak

Kada se krećemo, poboljšavamo protok krvi i kisika u mozgu, što može poboljšati kognitivne funkcije poput pamćenja, koncentracije i odlučivanja. Tjelesna aktivnost također potiče stvaranje novih moždanih stanica i veze između neurona, što može poboljšati neuroplastičnost mozga.

Utjecaj kretanja na tijelo

Kretanje ima niz pozitivnih utjecaja na tijelo. Aktivnost mišića pridonosi održavanju zdrave tjelesne težine, jačanju kostiju i zglobova te poboljšanju ravnoteže i koordinacije. Redovita tjelesna aktivnost također može poboljšati izdržljivost, fleksibilnost i snagu.

Različiti oblici kretanja

Postoji mnogo načina na koje se možemo kretati. To može uključivati hodanje, trčanje, biciklizam, plivanje, ples i mnoge druge aktivnosti. Važno je odabrati oblik kretanja koji nam odgovara i koji uključuje različite mišićne skupine. Također je važno prilagoditi intenzitet kretanja vlastitim sposobnostima i ciljevima.

Zaključak

Kretanje je ključno za održavanje zdravlja i dobrobiti tijela i uma. Redovita fizička aktivnost može poboljšati zdravlje srca i pluća, smanjiti rizik od bolesti, poboljšati mentalno zdravlje i potaknuti kognitivne funkcije. Različiti oblici kretanja omogućuju nam da pronađemo aktivnost koja nam odgovara i koju možemo uključiti u svoju svakodnevnicu.

  Ocijeni članak!