Genetski faktori
Genetski faktori su često odgovorni za vrlo mali rast kod nekih ljudi. Postoje različite genetske mutacije koje mogu utjecati na rast kostiju i tkiva, rezultirajući smanjenjem tjelesne visine. Jedan od najpoznatijih genetskih poremećaja koji uzrokuje vrlo mali rast je achondroplazija, koja je najčešći oblik kratkog rasta koji se javlja kod ljudi.
Hormonalni poremećaji
Nepravilnosti u hormonskom sustavu također mogu uzrokovati vrlo mali rast. Na primjer, nedostatak hormona rasta koji proizvodi hipofiza može dovesti do usporenog rasta i kraće tjelesne visine. Osim toga, neki drugi hormonski poremećaji, poput hipotireoze, mogu utjecati na rast.
Utjecaj vanjskih čimbenika
Vanjski čimbenici kao što su prehrana i zdravlje također mogu imati utjecaj na rast i razvoj tijekom djetinjstva. Loša prehrana ili nedostatak određenih hranjivih tvari može dovesti do zaostajanja u rastu. Također, bolesti koje utječu na tijelo u razvoju, poput kroničnih bolesti ili infekcija, mogu ograničiti rast i rezultirati vrlo malom visinom.
Utjecaj stresnih faktora
Stresni faktori, poput emocionalnog ili fizičkog zlostavljanja, također mogu utjecati na rast i razvoj djeteta. Dugotrajni stres može negativno utjecati na hormonsku ravnotežu u tijelu i dovesti do usporenog rasta. Stoga, emocionalna dobrobit i podrška u djetinjstvu igraju važnu ulogu u normalnom razvoju i postizanju optimalne tjelesne visine.
Liječenje i podrška
Osobe s vrlo malim rastom mogu se suočiti s različitim izazovima u svakodnevnom životu. Međutim, postoje različiti tretmani i podrška dostupni kako bi se pomoglo tim osobama da vode ispunjen i neovisan život. To može uključivati hormonsku terapiju za stimuliranje rasta, fizioterapiju za poboljšanje pokretljivosti i podršku zajednice koja promiče prihvaćanje i jednakost za sve.