Simptomi autizma
Autizam je razvojni poremećaj koji se obično javlja u ranom djetinjstvu. Glavni znakovi autizma uključuju izražene poteškoće u socijalnoj interakciji, komunikaciji i ponavljajućim obrascima ponašanja. Djeca s autizmom mogu imati teškoće u uspostavljanju očnog kontakta, razumijevanju neverbalnih znakova i razvijanju prijateljstava.
Govorne poteškoće
Jedan od ključnih znakova autizma su poteškoće u govoru i jeziku. Djeca s autizmom mogu kasnije početi govoriti ili imati ograničeni vokabular. Također, mogu ponavljati riječi ili fraze bez razumijevanja njihovog značenja. Ponekad se mogu javiti i poteškoće u razumijevanju apstraktnih ili figurativnih izraza.
Ograničeni interesni područji
Jedan od znakova autizma je i fokusiranost na ograničena i specifična područja interesa. Djeca s autizmom često pokazuju intenzivan interes za određene predmete, teme ili aktivnosti. Mogu imati neobične ritualne radnje ili ponavljajuće obrasce ponašanja koji su važni za njihovu rutinu.
Osjetilne osjetljivosti
Mnoga djeca s autizmom imaju osjetilne osjetljivosti ili senzorne poteškoće. To može uključivati preosjetljivost na zvukove, svjetlost, mirise ili dodire. Ove osjetilne osjetljivosti mogu utjecati na njihovu sposobnost koncentracije, socijalne interakcije i svakodnevnog funkcioniranja.
Poteškoće u socijalnoj interakciji
Jedan od ključnih znakova autizma je poteškoća u socijalnoj interakciji. Djeca s autizmom mogu imati teškoće u razumijevanju tuđih osjećaja, empatiji i izražavanju vlastitih emocija. Također, mogu pokazivati nedostatak interesa za druge ljude ili izbjegavati socijalnu interakciju.
Rana intervencija i podrška
Rana dijagnoza i intervencija ključni su za poboljšanje kvalitete života djece s autizmom. Rana podrška uključuje terapije koje se fokusiraju na razvoj socijalnih vještina, komunikacije i prilagodbe svakodnevnim situacijama. Važno je da roditelji i stručnjaci rade zajedno kako bi pružili optimalnu podršku i terapiju djeci s autizmom.