Kako pluća apsorbiraju kisik?

Trenutno pregledavate Kako pluća apsorbiraju kisik?
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:16 prosinca, 2023

Kako pluća funkcioniraju?

Pluća su vitalni organi ljudskog tijela koji omogućavaju disanje. Ona su odgovorna za prijenos kisika iz zraka u krvožilni sustav i izlučivanje ugljičnog dioksida iz tijela. Pluća su sastavljena od milijuna sitnih mjehurića zvanih alveole koje omogućavaju efikasan proces apsorpcije kisika.

Kako pluća apsorbiraju kisik?

Kada udahnemo, zrak ulazi kroz nos ili usta i putuje kroz dišne puteve do pluća. Glavni dišni putevi su dušnik i bronhije, koji se granaju sve dok ne dosegnu alveole. Alveole su okružene mrežom krvnih žila i imaju tanku membranu koja omogućava izmjenu plinova.

Izmjena plinova u alveolama

Kada zrak dosegne alveole, dolazi do izmjene plinova između zraka i krvi. Kroz tanku membranu alveola, kisik prolazi u krv, dok se ugljični dioksid iz krvi oslobađa u alveole. Ovaj proces se naziva difuzija i omogućava prijenos kisika iz pluća u krvotok.

Transport kisika u tijelu

Nakon što kisik bude apsorbiran u alveolama, on se veže za hemoglobin, protein koji se nalazi u crvenim krvnim stanicama. Hemoglobin prenosi kisik kroz krvotok do različitih tkiva i organa u tijelu. Kada kisik stigne do odredišnih stanica, on se otpušta iz hemoglobina i koristi za stvaranje energije kroz proces oksidacije.

Izlučivanje ugljičnog dioksida

Tijekom procesa oksidacije, stanice proizvode ugljični dioksid kao nusproizvod. Taj ugljični dioksid se prenosi natrag u pluća kroz krvožilni sustav. Kada krv dosegne alveole, ugljični dioksid se izlučuje iz tijela kroz izdisaj.

Zaključak

Pluća su ključni organi za apsorpciju kisika i izlučivanje ugljičnog dioksida iz tijela. Njihova struktura, uključujući alveole i mrežu krvnih žila, omogućava učinkovitu razmjenu plinova. Kroz proces difuzije, kisik se prenosi iz alveola u krv, dok se ugljični dioksid izlučuje iz krvi u alveole i izbacuje se iz tijela kroz izdisaj.

  Ocijeni članak!