Kako odrediti datum početka proljeća?
Početak proljeća je određen astronomskim fenomenima i varira ovisno o geografskoj lokaciji. Uobičajeno se koristi pojmovno određenje koje se temelji na prolasku Sunca preko nebeske ekvatorijalne ravnine. To se događa dva puta godišnje – jednom za vrijeme proljetne ravnodnevnice i drugi put tijekom jesenske ravnodnevnice.
Prolećna ravnodnevnica
Prolećna ravnodnevnica označava trenutak kada Sunce doseže najvišu točku iznad nebeske ekvatorijalne ravnine. To se događa 20. ili 21. ožujka na sjevernoj hemisferi, što označava početak proljeća na tom području.
Proljeće na južnoj hemisferi
Dok na sjevernoj hemisferi proljeće počinje u ožujku, na južnoj hemisferi datum početka proljeća je 22. ili 23. rujna. To je trenutak kada Sunce doseže najvišu točku ispod nebeske ekvatorijalne ravnine.
Promjene u prirodi tijekom proljeća
Proljeće je vrijeme kada priroda oživljava nakon zime. Drveće počinje pupati, cvjetovi se pojavljuju, a ptice se vraćaju sa svojih migracija. Temperatura se postupno povećava, a dani postaju dulji. Proljeće je također povezano s tradicionalnim obilježjima kao što su uskrsni blagdani i proljetni festivali.
Zaključak
Proljeće započinje 20. ili 21. ožujka na sjevernoj hemisferi, dok se na južnoj hemisferi početak proljeća bilježi 22. ili 23. rujna. To su trenuci kada Sunce doseže najvišu točku iznad ili ispod nebeske ekvatorijalne ravnine, označavajući dolazak toplijeg vremena i buđenje prirode.