Što je krv?

Trenutno pregledavate Što je krv?
  • Vrijeme čitanja:3 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:30 studenoga, 2024

Sastav krvi

Krv je složena tekućina koja se sastoji od različitih komponenti. Glavne komponente krvi su crvene krvne stanice, bijele krvne stanice, krvne pločice i plazma. Crvene krvne stanice sadrže hemoglobin, protein koji omogućava prijenos kisika i ugljičnog dioksida u tijelu. Bijele krvne stanice su dio imunološkog sustava i odgovorne su za obranu tijela od infekcija. Krvne pločice su važne za proces zgrušavanja krvi. Plazma je tekuća komponenta krvi u kojoj se nalaze hranjive tvari, hormoni, enzimi i otpadni produkti metabolizma.

Funkcije krvi

Krv ima nekoliko ključnih funkcija u tijelu. Jedna od glavnih funkcija je prijenos kisika i hranjivih tvari do stanica tijela. Crvene krvne stanice vežu kisik u plućima i prenose ga do tkiva gdje je potreban za proizvodnju energije. Krv također prenosi otpadne produkte metabolizma, poput ugljičnog dioksida, natrag do pluća gdje se izlučuju iz tijela. Osim toga, krv ima važnu ulogu u regulaciji tjelesne temperature, održavanju ravnoteže tekućina i pH vrijednosti tijela, te u obrani od infekcija putem bijelih krvnih stanica.

Krvne grupe

Krvne grupe su određene prisutnošću specifičnih antigena na površini crvenih krvnih stanica. Najpoznatiji sustav krvnih grupa je ABO sustav koji uključuje četiri krvne grupe: A, B, AB i O. Krvna grupa O je univerzalni donator, dok je krvna grupa AB univerzalni primatelj. Rh faktor je još jedan važan faktor koji se uzima u obzir prilikom transfuzije krvi. Rh pozitivne osobe imaju Rh antigen na crvenim krvnim stanicama, dok Rh negativne osobe nemaju taj antigen.

Bolesti krvi

Postoje različite bolesti koje mogu utjecati na krv i njezine komponente. Neki primjeri su anemija, leukemija, hemofilija i tromboza. Anemija je stanje koje se javlja kada tijelo nema dovoljno crvenih krvnih stanica ili hemoglobina. Leukemija je rak krvi koji uzrokuje nekontroliran rast bijelih krvnih stanica. Hemofilija je genetski poremećaj koji otežava zgrušavanje krvi. Tromboza se javlja kada se krvni ugrušak formira unutar krvne žile, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.

Doniranje krvi

Doniranje krvi je važan proces koji može spasiti živote. Krv se može donirati u bolnicama i specijaliziranim centrima za transfuziju krvi. Prije doniranja krvi, provode se različiti testovi kako bi se osigurala sigurnost krvnog prijenosa. Jednom donirana krv može se koristiti za transfuziju pacijentima koji su izgubili krv zbog operacija, ozljeda ili bolesti. Doniranje krvi je dobrovoljno i anonimno, a jedna donacija krvi može spasiti više od jednog života.

  Ocijeni članak!