Povijest minimalca
Minimalac je zakonski propisana najniža plaća koju poslodavac mora isplatiti radniku za obavljeni rad. Koncept minimalca datira još iz 19. stoljeća, kada su prvi zakoni o minimalnoj plaći doneseni u nekim zapadnim zemljama. Ideja je bila osigurati radnicima minimalne uvjete života i sprječavanje iskorištavanja.
Minimalac u Hrvatskoj
U Hrvatskoj, minimalna plaća se određuje Zakonom o minimalnoj plaći. Trenutno važeći iznos minimalca u Hrvatskoj za 2021. godinu iznosi 4.250 kuna bruto mjesečno. To znači da je minimalna neto plaća oko 3.400 kuna mjesečno. Minimalac se redovito usklađuje svake godine, ovisno o ekonomskim uvjetima i pregovorima između socijalnih partnera.
Minimalac u svijetu
Iznos minimalca varira diljem svijeta. Svaka zemlja ima svoje propise i kriterije za određivanje minimalne plaće. Primjerice, u Sjedinjenim Američkim Državama, minimalna plaća se razlikuje od savezne države do savezne države. Trenutno najviši minimalac u svijetu je u Luksemburgu, gdje iznosi oko 2.202 eura bruto mjesečno.
Utjecaj minimalca
Minimalac ima značajan utjecaj na radnike i poslodavce. Za radnike, minimalac osigurava najnižu razinu primanja koju mogu očekivati za svoj rad. Za poslodavce, minimalac predstavlja trošak koji trebaju uzeti u obzir prilikom planiranja svojih financija i odlučivanja o zapošljavanju. Također, minimalac može imati utjecaj na ekonomiju u cjelini, jer utječe na potrošnju i razinu siromaštva u društvu.
Borba za povećanje minimalca
Mnoge organizacije i sindikati se zalažu za povećanje minimalca kako bi poboljšali uvjete rada i života radnika. Argumenti za povećanje minimalca uključuju smanjenje siromaštva, veću pravednost u društvu i poticanje gospodarskog rasta. Međutim, postoje i protivnici povećanja minimalca koji tvrde da bi to moglo negativno utjecati na poslovanje i zapošljavanje.