Kako nastaju kisele kiše?
Kisele kiše su oborine koje sadrže visoku koncentraciju kiselih spojeva. Nastaju kao posljedica zagađenja atmosfere industrijskim i kućanskim emisijama. Kada se tvari poput sumporovog dioksida (SO2) i dušičnih oksida (NOx) ispuštaju u atmosferu, one reagiraju s vodenom parom i kisikom te tvore kiseline koje padaju na Zemlju u obliku kiše, snijega ili magle.
Kakve su posljedice kiselih kiša?
Kisele kiše imaju razorne učinke na okoliš. One mogu oštetiti biljke, tla, vode i građevine. Kisele kiše mogu zakiseliti tlo, što otežava rast biljaka i može dovesti do odumiranja šuma i drugih ekosustava. Također, one mogu zagađivati vodene izvore, što ima negativan utjecaj na riblji svijet. Građevine i spomenici izloženi kiselim kišama mogu se oštetiti i degradirati.
Kako se može smanjiti utjecaj kiselih kiša?
Postoji nekoliko mjera koje se mogu poduzeti kako bi se smanjio utjecaj kiselih kiša. Jedna od njih je smanjenje emisija štetnih plinova iz industrije i prometa. Korištenje čišćih izvora energije, poput obnovljivih izvora, također može pomoći u smanjenju zagađenja zraka. Također, filtriranje dimnih plinova i korištenje uređaja za smanjenje emisija u domaćinstvima može smanjiti količinu štetnih tvari koje doprinose kiselim kišama.
Koje su globalne inicijative za rješavanje problema kiselih kiša?
Međunarodna zajednica prepoznaje važnost rješavanja problema kiselih kiša i poduzima korake kako bi smanjila njihov utjecaj. Organizacije poput Ujedinjenih naroda i Europske unije provode istraživanja, donose zakone i potiču zemlje da smanje emisije štetnih tvari. Također, postoje međunarodni sporazumi poput Protokola o kiselim kišama koji reguliraju emisije na globalnoj razini i promiču suradnju između zemalja u rješavanju ovog problema.