Što je šećer u krvi?
Šećer u krvi, poznat i kao glukoza, je jedan od osnovnih izvora energije za naše tijelo. Kada jedemo hranu koja sadrži ugljikohidrate, naše tijelo razgrađuje te ugljikohidrate u glukozu koja se zatim apsorbira u krvotok. Mjerenje razine šećera u krvi može biti važno za dijagnosticiranje i praćenje određenih stanja, poput dijabetesa.
Koje su normalne razine šećera u krvi?
Normalne razine šećera u krvi variraju ovisno o različitim čimbenicima, uključujući dob, prehranu, tjelesnu aktivnost i zdravstveno stanje. Uobičajeno se smatra da su normalne razine šećera u krvi natašte (prije jela) između 70 i 99 mg/dL (3.9 i 5.5 mmol/L). Nakon obroka, razine šećera u krvi mogu privremeno porasti, ali bi se trebale vratiti u normalu unutar nekoliko sati.
Kako se mjeri razina šećera u krvi?
Razina šećera u krvi najčešće se mjeri pomoću glukometra, malog uređaja koji koristi kap krvi kako bi izmjerio razinu glukoze. Postoje i drugi načini mjerenja, poput laboratorijskih testova koji se koriste za dobivanje detaljnijih informacija o šećeru u krvi.
Kada su razine šećera u krvi previsoke ili preniske?
Kada razine šećera u krvi postanu previsoke, to se naziva hiperglikemija, a može biti povezano s dijabetesom ili drugim zdravstvenim problemima. S druge strane, kada razine šećera u krvi postanu preniske, to se naziva hipoglikemija, a može biti posljedica nepravilne prehrane, prekomjerne tjelesne aktivnosti ili određenih lijekova. Važno je održavati ravnotežu i kontrolirati razine šećera u krvi kako bi se izbjegle komplikacije.
Kada se treba konzultirati liječnika?
Ako primijetite simptome koji ukazuju na visoku ili nisku razinu šećera u krvi, poput čestog mokrenja, žeđi, umora, promjena raspoloženja ili gubitka svijesti, važno je konzultirati se s liječnikom. On će moći provesti testove i postaviti točnu dijagnozu te preporučiti odgovarajući tretman i promjene u načinu života.