Povijest
Falafel je tradicionalno jelo s Bliskog istoka, koje se smatra specijalitetom iz Libana. Prvi zapisi o falafelu datiraju još iz 4. stoljeća, a smatra se da potječe iz Egipta. Ovo jelo se s vremenom proširilo po cijelom svijetu i postalo popularno među vegetarijancima i veganima.
Sastojci
Tradicijski falafel se sastoji od slanutka, korijandera, peršina, luka, češnjaka i začina kao što su kumin i paprika. Svi sastojci se zajedno usitne i oblikuju u male kuglice ili pljeskavice, koje se zatim prže ili peku u pećnici.
Prženje ili pečenje
Postoji rasprava o tome da li je bolje pržiti ili peći falafel. Tradicionalno se falafel prži u dubokom ulju, što mu daje hrskavu koru i sočni unutrašnji dio. Međutim, sve više ljudi preferira pečeni falafel, koji je zdravija opcija jer se koristi manje ulja.
Serviranje
Falafel se obično poslužuje u obliku sendviča, umotan u pita kruh, zajedno s umacima kao što su tahini, humus ili ljuti umak. Također se može poslužiti kao prilog uz salatu ili kao samostalno jelo uz priloge kao što su riža i povrće.
Popularnost
Falafel je postao popularno jelo u mnogim dijelovima svijeta, posebno među osobama koje slijede vegetarijansku ili vegansku prehranu. Osim što je bogat biljnim proteinima, falafel je i ukusan i hranjiv. Mnogi restorani i brze hrane diljem svijeta nude falafel kao alternativu mesnim jelima.
Varijacije
Iako je tradicionalni falafel napravljen od slanutka, postoje i varijacije koje se prave od drugih mahunarki kao što su grah ili leća. Također se mogu dodavati razni začini i bilje kako bi se postigao različit okus. Svaka kultura ima svoju verziju falafela, pa se tako mogu pronaći i falafeli s različitim regionalnim utjecajima.