Kako funkcioniraju znojne žlijezde?

Trenutno pregledavate Kako funkcioniraju znojne žlijezde?
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:29 listopada, 2023

Struktura znojnih žlijezda

Znojne žlijezde su sitne žlijezde koje se nalaze u koži ljudskog tijela. One su podijeljene u dva glavna tipa: ekrine i apokrine žlijezde. Ekrine žlijezde se nalaze po cijelom tijelu, dok se apokrine žlijezde nalaze uglavnom u područjima kao što su pazusi, genitalije i oko bradavica.

Funkcija znojnih žlijezda

Znojne žlijezde igraju važnu ulogu u regulaciji tjelesne temperature. Kada se tijelo zagrije, žlijezde počinju proizvoditi znoj koji se zatim ispušta na površinu kože. Kada znoj ispari, tijelo se hladi. Osim toga, znojne žlijezde pomažu u izlučivanju otpadnih tvari iz tijela, kao što su mokraćna kiselina i amonijak.

Proces proizvodnje znoja

Znojne žlijezde proizvode znoj putem procesa zvanog sekrecija. Znoj se proizvodi u žlijezdama i zatim se transportira kroz kanale prema površini kože. Kada znoj dospije na površinu kože, on se miješa s bakterijama i drugim tvarima prisutnim na koži, što može dovesti do pojave mirisa.

Regulacija znojenja

Regulacija znojenja kontrolira se putem živčanog sustava. Kada tijelo detektira povišenu temperaturu, živčani sustav šalje signale znojnim žlijezdama da počnu proizvoditi znoj. Osim toga, emocionalni faktori poput stresa ili straha također mogu potaknuti znojenje.

Poremećaji znojnih žlijezda

Poremećaji znojnih žlijezda mogu rezultirati prekomjernim ili nedovoljnim znojenjem. Hiperhidroza je stanje koje karakterizira pretjerano znojenje, dok anhidroza označava nedostatak znojenja. Ovi poremećaji mogu imati značajan utjecaj na kvalitetu života pojedinca i zahtijevaju medicinsku intervenciju.

  Ocijeni članak!