Kako funkcioniše fotosinteza?

Trenutno pregledavate Kako funkcioniše fotosinteza?
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:15 siječnja, 2025

Proces fotosinteze

Fotosinteza je ključni proces koji se odvija u biljkama, algama i nekim bakterijama. To je proces kojim ove organizme koriste sunčevu svjetlost, vodu i ugljikov dioksid kako bi proizveli hranu i oslobodili kisik kao nusprodukt.

Faze fotosinteze

Fotosinteza se sastoji od dvije osnovne faze: svjetlosne reakcije i tamne reakcije. U svjetlosnoj reakciji, energija sunčeve svjetlosti se apsorbira klorofilom i pretvara se u kemijsku energiju. U tamnoj reakciji, ta kemijska energija se koristi za pretvaranje ugljikovog dioksida u glukozu.

Uloga klorofila

Klorofil je pigment koji se nalazi u kloroplastima biljnih stanica. On apsorbira svjetlosnu energiju koja je potrebna za fotosintezu. Klorofil ima sposobnost apsorpcije svjetlosnih valnih duljina crvene i plave boje, dok zelena boja ostaje reflektirana, što objašnjava zašto biljke izgledaju zelene.

Proizvodnja kisika

Jedan od ključnih aspekata fotosinteze je oslobađanje kisika kao nusprodukt. U svjetlosnoj reakciji, voda se razgrađuje na vodik i kisik. Kisik se otpušta u atmosferu kao nusprodukt, dok se vodik koristi kasnije u tamnoj reakciji za stvaranje glukoze.

Značaj fotosinteze

Fotosinteza je od iznimne važnosti za održavanje života na Zemlji. Osim što biljkama omogućuje da proizvode hranu, fotosinteza je odgovorna za održavanje ravnoteže atmosfere. Kroz proces fotosinteze, biljke apsorbiraju ugljikov dioksid i oslobađaju kisik, što je ključno za život ostalih organizama na planeti. Također, fotosinteza je osnovni izvor energije za većinu ekosustava na Zemlji.

  Ocijeni članak!