Anatomija središnjeg živčanog sistema
Središnji živčani sistem (SŽS) sastoji se od mozga i leđne moždine. Mozak je glavni organ SŽS-a i nalazi se unutar lubanje, dok se leđna moždina proteže kroz kičmenu moždinu. Oba organa su zaštićena kostima i membranama kako bi se osigurala njihova sigurnost. Mozak se sastoji od nekoliko dijelova, uključujući veliki mozak, mali mozak i moždano deblo. Leđna moždina se proteže od baze mozga prema dolje kroz kičmenu moždinu.
Funkcija središnjeg živčanog sistema
SŽS ima ključnu ulogu u koordinaciji i upravljanju svim aktivnostima tijela. On prima informacije iz perifernog živčanog sistema i obrađuje ih kako bi se donijele odgovarajuće odluke. SŽS je odgovoran za kontrolu tjelesnih funkcija poput disanja, srčanog ritma, pokreta i osjetila. Također je zadužen za obradu i pohranu informacija, uključujući pamćenje, učenje i emotivne reakcije.
Periferni živčani sistem
Središnji živčani sistem je povezan s perifernim živčanim sistemom (PŽS). PŽS se sastoji od živaca koji se protežu izvan SŽS-a i povezuju ga s ostalim dijelovima tijela. On je odgovoran za prenošenje informacija između SŽS-a i ostalih dijelova tijela. PŽS se dalje dijeli na somatski i autonomni živčani sustav. Somatski živčani sustav upravlja voljnim pokretima mišića i osjetilima, dok autonomni živčani sustav kontrolira automatske funkcije tijela poput disanja, probave i održavanja tjelesne temperature.
Poremećaji središnjeg živčanog sistema
Postoje mnogi poremećaji koji mogu utjecati na funkciju središnjeg živčanog sistema. Neki od najčešćih poremećaja uključuju moždani udar, epilepsiju, multiplu sklerozu, Parkinsonovu bolest i Alzheimerovu bolest. Ovi poremećaji mogu utjecati na različite aspekte funkcioniranja SŽS-a, uključujući motoričke sposobnosti, kognitivne funkcije i emocionalno stanje. Liječenje ovih poremećaja može uključivati terapiju lijekovima, fizikalnu terapiju i kirurške zahvate, ovisno o specifičnom poremećaju.