Kako se bira papa

Trenutno pregledavate Kako se bira papa
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:12 rujna, 2024

Povijest izbora pape


Izbor pape je postupak koji se koristi već stoljećima kako bi se odabrao novi poglavar Katoličke crkve. Ovaj proces ima svoje korijene u povijesti i tradiciji Crkve, a razvio se kroz različite faze tijekom vremena.

Kardinali i konklave

Ključni sudionici u izboru pape su kardinali. Kardinali su visoki crkveni dužnosnici koje imenuje sam papa. Ovi kardinali su podijeljeni u dvije skupine: kardinali-biskupi i kardinali-svećenici.

Proces izbora

Kada papa umre ili se povuče s položaja, započinje proces izbora novog pape. Ovaj proces poznat je kao konklave. Konklave su sastanci kardinala koji se održavaju u Sikstinskoj kapeli u Vatikanu.
Tijekom konklava, kardinali se zatvaraju u kapeli i glasuju za novog poglavara Crkve. Da bi se izabrao novi papa, potrebna je dvotrećinska većina glasova. Kada je izabran novi papa, bijela dim izlazi iz dimnjaka Sikstinske kapele, a sinoćnje zvono označava da je izbor uspješno obavljen.

Pravila i tradicije

Izbor pape reguliran je određenim pravilima i tradicijama. Na primjer, samo muškarci mogu biti izabrani za papu, a kandidat mora biti kršteni katolik. Također, postoji dobna granica, jer kardinali koji su navršili 80 godina nemaju pravo glasa na konklavama.

Utjecaj i značaj izbora

Izbor pape ima velik utjecaj na Katoličku crkvu i vjernike diljem svijeta. Papa je duhovni vođa milijuna katolika i ima ključnu ulogu u donošenju odluka o vjeri, moralu i crkvenim pitanjima. Izbor novog pape često je praćen velikom pažnjom i interesom medija i javnosti.

Posljednji izbori pape

Posljednji izbori pape bili su 2013. godine kada je izabran papa Franjo, a prije toga 2005. godine kada je izabran papa Benedikt XVI. Ovi izbori su bili od velikog značaja za Katoličku crkvu i svijet, te su privukli globalnu pozornost.

  Ocijeni članak!