Kako se dijagnosticira oštećenje slušnog živca?

Trenutno pregledavate Kako se dijagnosticira oštećenje slušnog živca?
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:11 srpnja, 2023

1. Audiometrija

Audiometrija je osnovna metoda za dijagnosticiranje oštećenja slušnog živca. Ovaj test mjeri sluh pacijenta putem slušalica i prikazuje rezultate na audiogramu. Na temelju audiograma, liječnici mogu utvrditi razinu oštećenja i vrstu gubitka sluha.

2. Otoakustičke emisije

Otoakustičke emisije su zvukovi koje unutarnje uho proizvodi kao odgovor na zvučne podražaje. Ovaj test može otkriti oštećenje slušnog živca jer je prisutnost ili odsutnost ovih emisija povezana s njegovom funkcionalnošću.

3. Elektrokokleografija

Elektrokokleografija (ECoG) je tehnika koja bilježi električnu aktivnost unutarnjeg uha. Ovaj test može otkriti oštećenje slušnog živca i pomoći u identificiranju uzroka problema.

4. Magnetna rezonanca

Magnetna rezonanca (MR) koristi snažne magnete i radiovalove za stvaranje detaljnih slika unutarnjeg uha. Ovaj neinvazivni test može otkriti promjene u strukturi ili funkciji slušnog živca.

5. Elektroencefalografija

Elektroencefalografija (EEG) je tehnika koja bilježi električnu aktivnost mozga. Ovaj test može pomoći u dijagnosticiranju oštećenja slušnog živca jer se promjene u električnoj aktivnosti mozga mogu povezati s problemima u prijenosu zvuka.

6. Vestibularni testovi

Vestibularni testovi provjeravaju ravnotežu i koordinaciju pacijenta. Oštećenje slušnog živca može utjecati na vestibularni sustav, pa se ovi testovi koriste za procjenu njegove funkcionalnosti.

Dijagnosticiranje oštećenja slušnog živca uključuje kombinaciju navedenih testova i pregleda pacijentove medicinske povijesti. To omogućuje liječnicima da utvrde uzrok oštećenja i pruže odgovarajući tretman kako bi poboljšali ili održali sluh pacijenta.

  Ocijeni članak!