Simptomi upale grla
Upala grla je stanje koje karakterizira iritacija i bol u grlu. Glavni simptomi upale grla uključuju bolno gutanje, osjećaj suhoće ili grebanja u grlu, crvenilo i oticanje tonzila, te prisutnost bijelog ili žućkastog obloga. Ponekad se mogu javiti i druge simptomi poput kašlja, promuklosti ili povišene temperature.
Uzroci upale grla
Upala grla najčešće uzrokuju virusne infekcije, poput prehlade ili gripe. Međutim, upala grla može biti uzrokovana i bakterijskom infekcijom, kao što je streptokokna infekcija grla. Ostali uzroci uključuju alergijske reakcije, suhi ili zagađeni zrak, pušenje ili izlaganje iritantima.
Liječenje upale grla
U većini slučajeva, upala grla će se povući sama od sebe u roku od nekoliko dana. Međutim, postoje neki koraci koje možete poduzeti kako biste ublažili simptome i ubrzali proces ozdravljenja. Jedan od najvažnijih koraka je ostatak i izbjegavanje naprezanja grla. Preporučuje se unos dovoljno tekućine kako bi se održala hidratacija, kao i konzumiranje toplih napitaka poput biljnog čaja s medom. Isperite grlo slanom vodom ili posebnim ispiranjem za grlo kako biste smanjili oticanje i iritaciju. Također, možete koristiti sredstva za ublažavanje boli i upale grla u obliku pastila ili sprejeva. U slučaju bakterijske infekcije, liječnik može propisati antibiotike.
Kada posjetiti liječnika
Većina slučajeva upale grla je blaga i prolazna. Međutim, trebate posjetiti liječnika ako imate teške simptome koji se ne poboljšavaju nakon nekoliko dana, visoku temperaturu, oticanje lica ili vrata, te teškoće u disanju ili gutanju. Također, ukoliko je upala grla praćena osipom, povraćanjem ili bolovima u trbuhu, potrebno je potražiti medicinsku pomoć.
Prevencija upale grla
Da biste smanjili rizik od upale grla, preporučuje se pridržavanje dobrih higijenskih navika, poput redovitog pranja ruku, izbjegavanje kontakta s oboljelima, te izbjegavanje pušenja i izlaganja duhanskom dimu. Također je važno jačati imunološki sustav kroz zdravu prehranu, redovitu tjelovježbu i adekvatan san.