Australijska klima: Opći pregled
Australija je kontinent s vrlo raznolikom klimom. Njegova veličina i geografski položaj rezultiraju različitim klimatskim uvjetima diljem zemlje. Ovdje ćemo pružiti pregled klime u Australiji, obuhvaćajući različite regije i njihove karakteristike.
Klimatske zone u Australiji
Australija se može podijeliti u nekoliko klimatskih zona. Na sjeveru se nalazi tropska zona s visokim temperaturama i obilnim padalinama. Središnji dio zemlje obuhvaća pustinjsku zonu s vrlo malo padalina i visokim temperaturama, dok su južni dijelovi Australije umjereno kontinentalni s toplim ljetima i hladnim zimama.
Sezonske varijacije
Australija ima suprotnu klimu u odnosu na sjevernu hemisferu. Ljeto traje od prosinca do veljače, a zima od lipnja do kolovoza. Sezonske varijacije u temperaturi i padalinama ovise o geografskom položaju regije. Primjerice, južni dijelovi Australije imaju blage zime i topla ljeta, dok sjeverni dijelovi doživljavaju tople, vlažne ljetne mjesece s obiljem kiše.
Utjecaj oceanskih struja
Oceanske struje igraju važnu ulogu u oblikovanju klime Australije. Hladna Istočno-australska struja utječe na istočnu obalu, donoseći hladnije temperature, dok topla Indonezijska struja utječe na sjevernu obalu, rezultirajući toplijim uvjetima. Ove struje također utječu na oborine i vlažnost u tim područjima.
Ekstremni vremenski uvjeti
Australija je poznata po ekstremnim vremenskim uvjetima. Bushfire, poznati kao požari na otvorenom prostoru, često se javljaju tijekom sušnih razdoblja. Također, tropski cikloni mogu zahvatiti sjevernu obalu Australije u ljetnim mjesecima. Ovi ekstremni uvjeti zahtijevaju pažnju i pripremu kako bi se smanjile njihove negativne posljedice.
Klimatske promjene
Kao i mnoge druge zemlje, Australija se suočava s klimatskim promjenama. Porast temperature, promjene u oborinama i povećanje razine mora neki su od izazova s kojima se zemlja suočava. Vlada i lokalne zajednice poduzimaju mjere kako bi se prilagodile tim promjenama i smanjile njihov utjecaj na okoliš i društvo.