Nadmorska visina i klima
Gorski krajevi karakteriziraju visoka nadmorska visina i specifična klima. Ovi dijelovi zemlje nalaze se na većim nadmorskim visinama, obično iznad 500 metara. Visinska razlika ima značajan utjecaj na podneblje ovih područja. Kako se nadmorska visina povećava, temperatura obično opada, što rezultira hladnijim uvjetima u gorskim krajevima.
Temperatura i padaline
Gorski krajevi često imaju niže temperature u usporedbi s nižim nadmorskim visinama. To je zbog činjenice da se s porastom nadmorske visine smanjuje i temperatura. Osim toga, gorski krajevi su često izloženi jakim vjetrovima koji dodatno snižavaju osjećajnu temperaturu. Padaline u gorskim područjima obično su obilnije nego u nižim predjelima. Ovaj veći volumen padalina rezultira bogatim izvorima slatke vode, rijekama i jezerima u gorskim krajevima.
Bioraznolikost i vegetacija
Podneblje gorskih krajeva pruža idealne uvjete za raznolikost biljnog i životinjskog svijeta. Razlike u temperaturi i nadmorskoj visini stvaraju različite mikroklime i staništa koja podržavaju različite vrste. U gorskim krajevima možemo pronaći šumske ekosustave s raznolikom vegetacijom, alpske livade, pašnjake, ali i planinske vrhove bez vegetacije. Ova raznolikost staništa pruža dom mnogim endemskim vrstama koje su specifične samo za gorske krajeve.
Turizam i rekreacija
Podneblje gorskih krajeva često privlači ljude zbog svoje posebne ljepote i raznolikosti. Ovi krajevi nude razne aktivnosti na otvorenom poput planinarenja, skijanja, vožnje biciklom i penjanja. Turističke destinacije u gorskim krajevima često imaju specifične klimatske uvjete koji pružaju idealne uvjete za ove aktivnosti. Osim toga, ljepota prirode i netaknuta okolina gorskih krajeva privlače posjetitelje koji žele pobjeći od gradske vreve i uživati u miru i tišini prirode.