Povijest valute u Bosni
Bosna i Hercegovina je tijekom svoje povijesti koristila različite oblike novca. Prvi dokumentirani oblik valute na ovom području bio je bakreni novac koji su koristili Iliri. Kasnije, tijekom rimske vladavine, koristio se rimski novac, poput denara i aureusa. Nakon toga, tijekom srednjeg vijeka, u Bosni su se koristile razne valute, uključujući dinare, perperi i akče.
Marka kao službena valuta
Nakon raspada Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, Bosna i Hercegovina je postala neovisna država i uvela je vlastitu valutu. Tako je 1995. godine uvedena konvertibilna marka (KM) kao službena valuta Bosne i Hercegovine. Marka je podijeljena na 100 feninga. Ova valuta je u širokoj upotrebi i koristi se u svakodnevnim financijskim transakcijama.
Druga valuta u Bosni
Osim konvertibilne marke, u Bosni se također koristi druga valuta – euro. Iako euro nije službena valuta, mnogi trgovci i turistički objekti prihvaćaju euro kao sredstvo plaćanja. Ovo je posebno često u turističkim područjima i na granici s Europskom unijom. Međutim, treba napomenuti da je cjenovnik uvijek izražen u konvertibilnim markama, a euro se koristi samo kao alternativna valuta.
Utjecaj drugih valuta
Bosna i Hercegovina je zemlja koja ima otvorenu ekonomiju i trguje s mnogim drugim zemljama. Stoga, dolari, funte, švicarski frankovi i druge strane valute također imaju određeni utjecaj i koriste se u međunarodnim transakcijama. Međutim, u većini slučajeva, konvertibilna marka ostaje primarna valuta za domaće transakcije.
Zaključak
U Bosni i Hercegovini službena valuta je konvertibilna marka (KM), koja se koristi u većini financijskih transakcija. Euro se također koristi kao alternativna valuta, ali samo u određenim situacijama. Ostale strane valute imaju manji utjecaj i koriste se uglavnom u međunarodnim poslovima.