Koji su glagolski dodaci

Trenutno pregledavate Koji su glagolski dodaci
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:12 listopada, 2023

Vrste glagolskih dodataka

Glagolski dodaci su gramatičke konstrukcije koje se koriste uz glagole kako bi se dodatno opisala radnja ili se izrazila veza između glagola i drugih dijelova rečenice. Postoje različite vrste glagolskih dodataka koje se koriste u jeziku. U nastavku su navedene neke od najčešćih vrsta glagolskih dodataka:

1. Direktni objekt: Direktni objekt je glagolski dodatak koji odgovara na pitanje ‘što’ ili ‘koga’. Na primjer, u rečenici ‘Ana jede jabuku.’, ‘jabuku’ je direktni objekt jer odgovara na pitanje ‘što Ana jede?’.

2. Indirektni objekt: Indirektni objekt je glagolski dodatak koji odgovara na pitanje ‘kome’ ili ‘kome/čemu’. Na primjer, u rečenici ‘Ana je dala knjigu Marku.’, ‘Marku’ je indirektni objekt jer odgovara na pitanje ‘kome je Ana dala knjigu?’.

3. Predikatni dodatak: Predikatni dodatak je glagolski dodatak koji daje dodatne informacije o subjektu ili objektu u rečenici. On se koristi uz određene glagole kao što su ‘biti’, ‘postati’, ‘smatrati’ itd. Na primjer, u rečenici ‘Ana je doktor.’, ‘doktor’ je predikatni dodatak koji dodaje informaciju o subjektu ‘Ana’.

4. Adverbijalni dodatak: Adverbijalni dodatak je glagolski dodatak koji odgovara na pitanje ‘kako’, ‘gdje’, ‘kada’ ili ‘zašto’. On opisuje okolnosti ili uvjete pod kojima se odvija radnja. Na primjer, u rečenici ‘Ana vozi brzo.’, ‘brzo’ je adverbijalni dodatak jer odgovara na pitanje ‘kako Ana vozi?’.

5. Atribut: Atribut je glagolski dodatak koji se koristi uz glagol ‘biti’ kako bi se opisao subjekt. On dodaje informacije o svojstvima ili stanju subjekta. Na primjer, u rečenici ‘Jabuka je crvena.’, ‘crvena’ je atribut koji opisuje jabuku.

Ovo su samo neke od vrsta glagolskih dodataka koje se koriste u jeziku. Svaka vrsta ima svoja pravila i načine na koje se koristi. Razumijevanje ovih vrsta dodataka pomaže u stvaranju jasnih i gramatički ispravnih rečenica.

  Ocijeni članak!